Kadınlardan ‘Çocukların cinsel istismarının affı olmaz’ çağrısı

Nafaka Hakkı ve TCK 103 kadın platformları, istismar suçunu evlenme koşullu bir düzenleme ile aklamanın çocukların tekrar istismara maruz bırakılması ve şiddet dolu hayatlara mahkum edilmesi anlamına geldiğine dikkat çekti. Kadınlar, 48 ilde tüm milletvekillerini tasarının yasalaşmaması için gerekeni yapmaya, kamuoyunu da bu konunun takipçisi olmaya çağırıyor.

HABER MERKEZİ – Çocuklara yönelik cinsel istismar suçunu işlemiş faillere infaz indirimi adı altında af getirilmeye çalışılmasına karşı 48 ilde kadınlar sokaklarda sesini duyurmaya çalışacak. 197 kadın örgütünün ve LGBTİ bileşeninin olduğu Nafaka Hakkı ve TCK 103 kadın platformları İstanbul’da Limonlu bahçede konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Hülya Gülbahar, Hale Çelebi, Ceren Akkaya, Selin Nakıpoğlu, Yeşim Erkan katıldı.

’48 ilde kadınlar sokakta olacak’

Bu konuda ısrarla defalarca dile getirdikleri kaygılarının, itirazlarının dikkate alınmadığını söyleyen Çelebi, “Bu ısrardan bunu anlıyoruz.” dedi. Şimdi rafa kaldırılan tasarının meclisin açılmasıyla birlikte yeniden gündeme getirilmesinin konuşulduğunu belirten Çelebi, “Tekrardan bağımsız kadın örgütleri olarak bugün Türkiye’nin 48 ilinde sesimizi kamuoyuna ve hükümete duyurmak için sokaklarda olacağız.” dedi.

‘İstismarda 15 yaş kriter olarak benimsenmiş!’

Çelebi’nin konuşmasının ardından platformların ortak metnini Yeşim Erkan okudu. Erkan, iktidarın küçük yaştaki kız çocuklarıyla evlenen erkeklerin istismar suçundan affedilmesine yönelik bir tasarı hazırladığıyla ilgili haberlerin bir süredir basına yansıdığını belirtti. AKP tarafından 15 yaş farkının bir kriter olarak benimsenmiş olduğunun haberlere yansıdığına dikkat çeken Erkan, “Çocuk istismarını meşrulaştıracak bu affın bütçe görüşmeleri tamamlandıktan sonra, Ocak 2020 gibi meclise getirileceği söylenmekte.” dedi.

‘Uygulamalar sistematik olarak gerçekleştirilmeye çalışılıyor’

Erkan, iktidarın 2016 yılından beri sistematik olarak çocuk yaşta, zorla ve erken evlendirmelerin önünü açacak, çocuk istismarını meşrulaştıracak bu af da dahil, birtakım yasa değişiklikleri ve uygulamaları gerçekleştirmeye çalıştığına vurgu yaptı. Kadın örgütlerinin tüm itirazlarına rağmen 2016 yılında Torba Kanun ile 12 yaş altındaki cinsel istismar suçlarına ağırlaştırılmış cezalar getirildiğini hatırlatan Erkan, 12 yaş sınırının neye göre belirlendiğinin ise kamuoyuyla paylaşılmadığını söyledi.

‘Af 15 yaş altı kız çocuklarına karşı istismar suçunu da kapsıyor’

Erkan, şu anda getirilmek istenen affın ise 15 yaş altı kız çocuklarına karşı işlenen cinsel istismar suçundan hüküm giyen failleri de kapsayacağına dikkat çekti. Erkan şunları kaydetti: “Yani 12 yaşında bir kız çocuğunun 27 yaşındaki bir erkek ile evlendirilmesi durumunda cezasızlık yoluna gidilmek istenmektedir. Bu cezasızlığın çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceği ve bu suçu teşvik edeceğini öngörüyoruz. Nitekim, Elbistan Ağır Ceza Mahkemesi kendisinden 9 yaş küçük olan 12 yaşındaki kuzenini evlilik görüntüsü altında istismar eden ve olay gerçekleştiği zamanda ‘kız çocuğunun yaşını bilmediğini’ savunan faili beraat ettirmiş ve Yargıtay da oy çokluğuyla bu kararı onamıştır.”

Erkan, Yargıtay’ın bu kararının 15 yaş altındaki çocukların cinsel istismarının meşrulaştırılmasının alt yapısının sağlanmaya çalışıldığını gösterdiğine işaret etti. Erkan şunları kaydetti: “Ayrıca böyle bir af, 2005 yılında kanundan çıkarılan ‘tecavüzcü ile evlilik durumunda cezasızlık sağlayan’ maddenin geri getirilmeye çalışıldığını göstermektedir. İstismar suçunu evlenme koşullu bir düzenleme ile aklamak çocukların tekrarla istismara maruz bırakılması ve şiddet dolu hayatlara mahkum edilmesi anlamına gelmektedir.” Erkan, AKP’nin “ Affı bir defaya mahsus yapacağız” açıklamasının “Bir kereden bir şey olmaz” zihniyetinin devam ettiğini gösterdiğini söyledi.

‘Gerekçe akıl ve vicdan dışı’

Erkan, bu düzenlemeye gerekçe olarak, suç olan bu eylemi gerçekleştiren erkeklerin hapse girmesi sonucunda istismar edilmiş, evlendirilmiş kız çocuklarının çocuklarıyla birlikte mağdur olmalarının gösterildiğini belirtti. Erkan, ancak çocukları korumakla yükümlü devletin veri dahi paylaşmadan böyle bir gerekçeyle çocukların cinsel istismarını meşrulaştırmaya çalışmasını akıl ve vicdan dışı bulduklarını söyledi.

‘Çocukları koruyacak önlemleri hayata geçirin’

İktidara seslenen Erkan, şunları belirtti: “Amaç gerçekten kız çocuklarını korumak ve mağdur olmalarını engellemekse neler yapılabileceğini kadın ve çocuk örgütleri yıllardır haykırmakta! Faillerin değil, çocukların mağduriyetlerini öncelemek ve dahası önlemek elinizde! İstismarcıları affetmek yerine çocukları koruyacak önlemleri hayata geçirin!”

Erkan, şu talepleri dile getirdi:

•Evlenme ehliyeti olmayan çocuklara imam nikahını kıyan din görevlilerinin, kız çocuklarını çocuk yaşta evlendiren ailelerin ve ihbar yükümlülüğünü yerine getirmeyerek buna göz yuman kişi ve resmi otoriteler cezalandırılmalı.
•Türk Ceza Kanunu’nda 15 yaş altı çocukların cinsel davranışa rızasının söz konusu olamayacağı açıkça belirtilmeli.
•Erken yaşta ve zorla evlendirmenin suç olarak düzenlenmeli.
•Evlilik yaşının her koşulda 18’e çıkartılması ve bunların hiçbir boşluk ve yorum farkına yer bırakmayacak şekilde yasalara dahil edilmesi gerekmektedir.

Milletvekilleri ve kamuoyuna çağrı

Erkan, tüm milletvekillerini tasarının yasalaşmaması için gerekeni yapmaya, başta tüm kadınlar olmak üzere basın ve medya kuruluşları ve kamuoyunu da bu konunun takipçisi olmaya çağırdı.

Çağrının yapıldığı ve yapılacağı iller şöyle: Mardin, Urfa, Batman, Diyarbakır, Muğla, Adana, Şırnak, Adıyaman, Dersim, Edirne, Antep, Didim, Bursa, Ayvalık, Ankara, Çanakkale, Antalya, Mersin, İzmir, Artvin/Kemalpaşa, Ovacık, Denizli, Eskişehir, Erzincan, Van, İskenderun, Tarsus, Bodrum, Fethiye, Bolu, Edremit, Balıkesir, Dikili, Kayseri, Bandırma, Antakya, Trabzon, Samsun, Sakarya,Yalova, Aydın, Giresun, Kocaeli.