Kadınlardan İstanbul Sözleşmesi için yol kapatma eylemi

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, 1 Temmuz’a sayılı günler kala Beşiktaş’ta bulunan Barbaros Caddesi’ni trafiğe kapatarak, tüm kadınları 1Temmuz’da Taksim Tünel’de gerçekleştirecekleri eyleme çağırdı.

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, sözleşmeden çekilme tarihi olan 1 Temmuz’a sayılı günler kala Beşiktaş’ta bulunan Barbaros Caddesi’nde yolu trafiğe kapattı. “Haklarımızdan İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, 1 Temmuz’da isyandayız” yazılı dev pankartla yolu trafiğe kapatan kadınlar cadde boyunca  “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” ve “1 Temmuz’da Taksim Tünel’deyiz” yazılı dövizlerle yürüyüş gerçekleştirdi.

Trafik polisi tarafından uzun süre engellenmeye çalışılan kadınlar “Kadınlar öldürülürken neredeydiniz” diye tepki göstererek yürümeyi sürdürdü. Kadınlar yürüyüş boyunca “Sözleşmeyi uygula,  “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz”  ve “Jin Jiyan Azadi” sloganları sloganlarını attı. Cadde boyunca yürüyen kadınlar yıllar süren mücadeleler sonucu kazandıkları İstanbul Sözleşmesi’nden tek adamın kararıyla vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.

Korna ve alkışlarla destek

“Kadınlar birlikte, birlikte güçlü”, “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”, “Gelsin baba gelsin koca gelsin devlet, inadına isyan, inadına özgürlük” sloganlarını atan kadınlara, etrafta bulanan yurttaşlar alkışlarla destek verirken arabayla yoldan geçen yurttaşlar da kornolarla sloganlara eşlik etti. Kadınların önü Hakan Pastanesi önünde polis tarafından kesildi. “Kadınlar katledilirken 5 dakika hayati bir önem taşıyorken hiçbir polis gelmedi. Siz 5 dakika yol kesmemize tahammül edemiyorsunuz, buradayız” diyerek polise tepki gösterdi.

‘1 Temmuz’da Taksim Tünel’deyiz’

Bir süre  daha sloganlarla caddeyi trafiğe kapatan kadınlar daha sonra Hakan Pastanesi’nin önüne geçerek kısa bir açıklama yaptı. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkış tarihi olan 1 Temmuz’a 9 gün kaldığını kaydeden kadınlar; kadınları hakları, hayatları ve İstanbul Sözleşmesi için Taksim Tünel Meydanı’na çağırdı.

MA / İSTANBUL