Kadınlardan sağlık çalışanı kadınlar için dayanışma mesajları

Kadınlar, sosyal medyada sağlık çalışanı kadınlarla dayanışma amacıyla #MorPazartesi etiketiyle video ve yazılı mesaj paylaştı.

Paylaşılan mesajlarda, sağlık çalışanı kadınların koruyucu ekipman ihtiyaçlarının karşılanması, test uygulanması ve çocuklarının bakımı için gerekli desteklerin verilmesi istendi.

Kadınlar, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle en fazla risk altında olan sağlık çalışanı kadınlarla dayanışma amacıyla sosyal medya hesaplarında paylaşımlarda bulundu. #MorPazartesi etiketiyle yapılan videolu ve yazılı mesajlarda, sağlık çalışanı doktor, hemşire, hasta bakıcı, temizlik personeli, tıbbi sekreter, güvenlik görevlisi, yemekhane çalışanı kadınların talepleri dile getirildi. Paylaşımlarda, pandemi sürecinde gecesini gündüzüne katarak çalışan tüm sağlık çalışanı kadınlara teşekkür edildi.

#MorPazartesi etiketiyle twitterda yapılan paylaşımlardan

‘Sağlık çalışanları ne birer kahraman ne de birer melek’

Mesajlarda mitlerin ve yanlış algıların aksine sağlık çalışanlarının ne birer kahraman ne de birer melek olmadığına vurgu yapılarak, onların mesleki sorumluluklarının bilinciyle görevlerini yapan gerçek insanlar olduğuna dikkat çekildi.

‘Koruyucu ekipman ihtiyacı acil olarak karşılanmalı’

Sağlık çalışanı kadınların mesleklerini gereği gibi icra edebilmeleri için ihtiyaçları olan koruyucu ekipmanın acil olarak karşılanmasının istendiği mesajlarda, “Gerekli tedbirler alınmadığı ve koruyucu ekipman sağlanmadığı müddetçe sağlık çalışanları başta olmak üzere her birimiz risk altındayız!” denildi.

#MorPazartesi etiketiyle yapılan paylaşımlardan

‘Acil test uygulanmalı’

Sağlık çalışanı kadınların tüm sağlık çalışanları gibi koronvirüsün bulaşması açısından yüksek risk grubunda olduğuna işaret edilen mesajlarda, “Kendilerini koruyucu maske, önlük ve eldivenler olmadan çalıştırılmaları kabul edilemez. Sağlık çalışanlarına acil test uygulanmalı ve ekipman ihtiyaçları karşılanmalı!” çağrısı yapıldı.

Twitterda #MorPazartesi etiketiyle paylaşılan mesajların bazıları şöyle;

“COVİD kliniğinde çalışan bir temizlik işçisi olarak alınan tüm önlemlerin çifte standarta uğramadan taşerondan kadroya geçen tüm 4D’li arkadaşlarıma uygulanmasını talep ediyorum!”

“Bu günlerde gece gündüz çalışan tüm sağlık çalışanı kadınlar, iyi ki varlar. Ancak onların mesleğini icra edebilmesi için gerekli koruyucu ekipmanları yok! Çocuklarının bakımını sağlayacak bir devlet imkanı yok! Alternatif barınma olanakları yok.”

‘Çocukların bakımı için gerekli destekler verilmeli’

“Sağlık çalışanı kadınların emekleri görünmez kılınmasın. Kadınlara gerekli koruyucu ekipmanlar sağlanmalı, çocuklarının bakımı için gerekli destekler verilmeli ve barınma sorunlarına çözüm bulunmalı.”

#MorPazartesi etiketiyle yapılan paylaşımlardan

“Kadın sağlık emekçilerinin tüm talepleri karşılansın: Koruyucu ekipman eksiklikleri acilen karşılansın, 24 saat çalıştırılmasın, Dinlenme saatleri uzatılsın, Covid-19 salgını ile ilgili güncel eğitim verilsin!”

“Her an COVİD-19 bulaşma ve yayma endişesi ile yaşayan sağlık çalışanlarına acil test uygulansın!”

“İstediklerim sende, Önlük, gözlük, maske, Ölüm virüste değil, Almadığın tedbirde! Yaşarsam yaşatırım!”

“Sağlık emekçisi kadınlar iş yükü ve virüse yakalanma riskinin yanı sıra artan ev ve çocuk bakım emeği yükü nedeniyle de zorlanıyor. Barınma ve dinlenme gerekleri yerine getirilsin, ev içi yükünü devlet karşılasın! Sağlıkçı kadınlar sağlıklı ve eşit yaşasın!”

“Hasta bakıcı, temizlik personeli, tıbbı sekreter, güvenlik görevlisi, yemekhane çalışanı, hemşire, doktor… Tüm sağlık çalışanı kadınlar Covid-19 riski altında! Hepsine acilen testi uygulansın, koruyucu kullanın sağlansın.”