Kadınları suçlayarak kadın cinayetlerini meşrulaştıran kitaba tepki

Gülay Atasoy’un “Münevver Karabulutlar, Selma Saçmalı’lar, Tuğçe Anlaş’lar, ‘Ben özgürüm’ diyerek, girdikleri aşk oyununda hayatlarıyla oynadılar” ifadeleriyle kadın cinayetlerini meşrulaştırdığı “Özgür Kızlar” isimli kitabına kadınlardan tepki geldi.

Gülay Atasoy tarafından kaleme alınan ve katledilen kadınların isimlerinin yer aldığı “Özgür Kızlar” isimli kitaba tepki gösterildi. Şule Çet Dayanışma Platformu, kadın katliamlarını meşrulaştırdığını belirttiği kitabın yazarı ve yayıncısına dava açılacağını belirtti.

Kitabın arka kapak bölümünde şu ifadeler yer alıyor: “Dünyaya bir kez geldin, ye, iç eğlen! Özgür ol! Mutlu ol! Kim tutar seni! Gençsin, sevmek ve sevilmek senin hakkın!..” Bu sözlere kulak vermişti onlar. Hayatlarının amacıydı özgür olmak, aşık olmak… Münevver Karabulutlar, Selma Saçmalı’lar, Tuğçe Anlaş’lar, ‘Ben özgürüm’ diyerek, girdikleri aşk oyununda hayatlarıyla oynadılar. Biz istedik ki genç kızlarımız, aynı kaderi paylaşmasın, aşk sofrasında zehirli bal yemesin… Anne-babaları kan ağlamasın. Gözyaşları sel olup çağlamasın. Öyleyse var mısınız Özgür Kadınlar kitabını okumaya.”

Yasal yollara başvurulacak

Şule Çet Dayanışma Platformu, twitter hesabından “Canice katledilmiş kadınların isimleriyle ölümlerini meşrulaştırılıp kitabını yapmışlar” diyerek, söz konusu kitaba tepki gösterdi. Platform ayrıca Gülay Atasoy’a ve Nesil Yayıncılığa dava açılacağının bilgisini verirken, kitabın toplatılması için de yasal yollara başvurulacağını aktardı.

Bu paylaşım üzerine birçok kadın da tepkilerini sanal medya üzerinden dile getirdi.

MA / HABER MERKEZİ