Kadınların Danıştay’a girişi engelleniyor

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden 1 Temmuz’da çıkacağı için Danıştay’ın 1 Temmuz’dan önce yürütmeyi durdurma kararı vermesini isteyen kadınların Danıştay’a girişi engelleniyor.

Anayasal haklarını kullandıklarını söyleyen kadınlara polisin, “Anayasa dışında başka kanunlar da var” demesi dikkat çekti.

Kadınların İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kararına karşı mücadeleleri sürüyor. EŞİK-Eşitlik İçin Kadın Platformu, Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının yürütmesini durdurması ve hukuken yok hükmündeki Cumhurbaşkanı kararlarının iptali için ek dilekçe vermek üzere Ankara’da bir araya geldi.

Ancak kadınların, Danıştay binasının uzağında olmalarına rağmen dilekçe vermeden önce yapmak istedikleri basın açıklaması polis tarafından engelleniyor. Polis, engellemeye ilişkin herhangi bir resmi karar ya da gerekçe göstermedi. Anayasal haklarını kullandıklarını söyleyen kadınlara polislerin “anayasa dışında başka kanunlar da var” dediği aktarıldı.

EŞİK Platformu’nun Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeler yer aldı: “Danıştay önünde basın açıklaması yapmamıza izin verilmiyor! Polis tarafından engelleniyoruz, kaldırımda durmamıza dahi izin verilmiyor. Polis sadece dilekçe verecekler girebilir diyerek geçişi kapatıyor, Danıştay’a girişi engelliyor. Arkadaşlarımızın bir araya gelmesine izin verilmiyor. Basın açıklaması yapmamız engelleniyor.”

Kadınlar, Danıştay’ı bir an önce İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermesi için bekliyor.

20 Mart 2021 tarihinde gece saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aldığı kararla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkacağı açıklanmıştı. 20 Mart 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararın ardından, 30 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ikinci bir Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye’nin 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla Sözleşme’nin tarafı olmaktan çıkacağı ilan edilmişti.

Yeni1Mecra