Kadınların ‘ölmek istemiyorum’ dilekçe afişi yayılıyor

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP) İstanbul Sözleşmesi ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla hazırladığı “ölmek istemiyorum” yazılı dev dilekçe afişinin birçok noktaya asılmasına devam ediliyor.

Fotoğraf: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Twitter hesabından.

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’den çekildiğine dairin karara karşı kadınların farklı eylem ve etkinliklerle tepkileri sürüyor. Bunlardan biri de KCDP’nin İstanbul Zincirlikuyu’da bir panoya astığı “ölmek istemiyorum” dilekçe afişi oldu. Kadın cinayetlerine ve İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çekmek amacıyla Zincirlikuyu’da asıldıktan kısa süre sonra polis tarafından indirilen dev boyutlu dilekçe afişi, kadınlar tarafından ülkenin birçok ilinde farklı noktalara asılmaya başlandı. 

İstanbul’un bir çok ilçesinde CHP’li belediyeler tarafından asılan dilekçe afişi, Çanakkale Çan Belediyesi, Yalova Koru Belediyesi tarafından da asıldı. Antalya’da da katledilen kadınların isimlerinin bulunduğu “Alyazma Anıtı”na da dilekçe afişi asıldı.

‘Görmezden gelemeyeceksiniz!’

KCDP Twitter hesabından asılan dilekçe afişlerinin fotoğraflarını paylaşarak, “Sizin görmeye dahi tahammül edemediğiniz dilekçemiz artık her yerde. Görmezden gelemeyeceksiniz!” ifadelerini kullandı.

Platform, bu dev şikayet dilekçesinde, bir kadının “Ölmek İstemiyorum” diyerek verdiği yaşam mücadelesinin sadece bir örneği olduğunu belirtmiş, “Kadınlar yaşamak için defalarca dilekçe vermek zorunda kalmasın diye İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayacağız!” demişti.

Yeni1Mecra