Kadınların oturma eylemi 3. haftasında

“İstanbul Sözleşmesi Bizim Vazgeçmeyeceğiz” sloganıyla başlatılan oturma eyleminde bir kez daha bir araya gelen kadınlar, mücadele mesajını yineledi.

Eylemde İkizdere’de direnen kadınlar da selamlandı.

İzmir’de kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kararına karşı eylemlerini sürdürüyor

İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu’nun, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kararına karşı başlattıkları nöbet eylemi 3’üncü haftasında Alsancak’ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde devam etti. “İstanbul Sözleşmesi Bizim Vazgeçmeyeceğiz” pankartının açıldığı eylemde sık sık, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Nefrete inat, yaşasın hayat”, “Sözleşmeyi uygula, kadını yaşat” ve “AKP defol bu sözleşme bizim” sloganları atıldı.

Bildiri dağıtıldı

Eylem öncesi kadınlar Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin hazırladıkları bildirileri dağıttı. Kampanya Grubu adına açıklamalarda bulunan Deniz Uslu, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” bildirilerinde yer verdikleri, “İstanbul Sözleşmesi’nde doğru bilinen yanlışlar” olarak tanımladıkları bildiri maddelerini tek tek sıraladı. Sözleşmenin geri çekilmesinin kadınların yıllarca süren çabaları, mücadelesi, direnişi sonucunda elde ettiği kazanımlarına ve haklarına saldırıdan başka bir şey olmadığını belirten Uslu, “Benzer bir kararla çocuk yaşta evliliklerin yasal hale getirildiğini, çocuk istismarcılarının istismar ettikleri çocuklarla evlendiklerinde cezadan kurtulduklarını, Medeni Kanun’daki eşitlik haklarımızın yok edildiğini, nafaka hakkının kaldırıldığını görebiliriz” dedi.

‘Vazgeçmeyeceğiz’

“Haklarımızı, hayatlarımızı korumak ve sözleşmenin uygulanmasını sağlamak bizim ellerimizde” diyen Uslu, “İşyerlerimizden mahallelere insanca yaşam ve eşitlik için bir kişi daha eksilmemek için İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz sözünü birlikte büyüteceğiz. Bu hukuksuz kararı kabul etmeyecek, İstanbul Sözleşmesi uygulanıncaya kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” diye seslendi.

İkizdere direnişi selamlandı

Uslu, İkizdere direnişinde bulunan kadınları selamlayarak, kadınların direnişini her alanda haykıracaklarını belirtti.

Eylemde katledilen Fatma Şengül ve çalışan kadınların hikayeleri okundu. Yapılan oturma eylemi 1 Mayıs’a ilişkin atılan sloganlarla son buldu.

MA / İZMİR