Kadir Şeker hakkında 18 yıla kadar hapis talebi

Konya’da kız arkadaşını darp ettiğini düşündüğü kişiyi engellemek isterken ölümüne sebep olan Kadir Şeker hakkında 18 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.

İddianamede “meşru savunma” ve “sınırın aşılması” halinin uygulanma şartlarının değerlendirilmesi mahkemenin takdirine bırakıldı.

Kadir Şeker – AA

Konya’da parkta kız arkadaşını darp ettiğini düşündüğü Özgür Duran’ı engellemek isterken ölümüne sebep olan Kadir Şeker hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tamamlanan soruşturmanın ardından hazırlanan iddianame Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talebi

Anadolu Ajansı’nda geçen bilgilere göre; İddianamede Şeker hakkında, “Haksız tahrik altında kasten öldürme” suçlamasıyla 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep edildi. İddianamede, Şeker’in suç tarihinde sırtında bulunan çantası ve ayağında bulunan botları üzerinde yaptırılan inceleme sonucunda düzenlenen Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı Müdürlüğünün raporuna yer verildi.

Maktülün kanında ilaç etken maddeleri bulundu

İddianamede yer verilen otopsi raporunda, Duran’ın aldığı bıçak darbesinin tek başına öldürücü nitelikte olduğu, bıçağın 90 derecelik dik açıyla kalbine saplanarak ölümüne sebebiyet verdiği belirtildi. Ayrıca maktulün kanında 69 mg etanol ve çeşitli ilaç etken maddelerinin bulunduğuna da otopsi raporunda yer verildi.

Şüphelinin muayenesi sonucunda Konya Adli Tıp Şube Müdürlüğünce düzenlenen raporda ise Şeker’in boyun kısmında, göz altlarında, sol el baş parmağında bulunan yara ve morlukların basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek yaralar olduğu aktarıldı.

‘Şeker’in yardım amacıyla geldiğini düşünüyorum’

İddianamede görgü tanıklarının iddialarına da yer verildi. Özgür Duran’ın kız arkadaşı olduğu belirtilen A.D.’nin de iddianamede tanık olarak ifadesi yer aldı. Tanık A.D, olay günü Şeker’in, kendi ağlama sesini ve maktulün bağırdığını duyunca yardım etme amacıyla yanlarına geldiğini düşündüğünü belirtti.

Şeker yaşananlar dolayısıyla pişman olduğunu belirtti

İddianamede Kadir Şeker’in Özgür Duran’ı öldürme kastıyla hareket etmediğini ve yaşananlar dolayısıyla pişman olduğunu belirttiği yer aldı. İddianamede Şeker’in, parkın yanından geçerken duyduğu bağrışlara, ağlayan kadın sesine dayanamadığını, kadının şiddet gördüğünü düşündüğünü söylediği ifade edildi.

Meşru savunma değerlendirmesi mahkemenin takdirine bırakıldı

İddianamede, Şeker’in eyleminde, 5237 sayılı TCK’nin 25. maddesinde düzenlenen “meşru savunma” ve 27. maddesindeki “sınırın aşılması” halinin uygulanma şartlarının değerlendirilmesi hususu mahkemenin takdirine bırakıldı. İddianamede haksız tahrik hükümlerinin de uygulanması istendi.

İlk duruşma, 29 Nisan’da Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Şeker için kampanya başlatılmıştı

5 Şubat’ta yaşanan olayın duyulmasının ardından Kadir Şeker’e twitterda #KadiriçinAdalet etiketi ile destek paylaşımları yapılmıştı. Destek paylaşımlarında, Şeker’in belki de bir kadın cinayetini önlendiğine dikkat çekilmiş, olayın meşru müdafaa olarak görülmesi istenmişti. change.org’da da Şeker’in serbest bırakılması için “Kadir Şeker Tutuksuz Yargılanmalı” imza kampanyası başlatılmıştı.