Kadir Şeker hakkındaki mütalaa açıklandı

Sevgilisini darp ettiğini düşündüğü Özgür Duran’ı engellemek isterken öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan Kadir Şeker hakkında açıklanan mütalaada, 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istendi.

Kadir Şeker

Konya’da sevgilisini darp ettiğini düşündüğü Özgür Duran’ı engellemek isterken öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Kadir Şeker’in “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan yargılandığı davaya devam edildi.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ikinci duruşmaya Kadir Şeker tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS ile katıldı. Duruşmaya Şeker’in ailesi, öldürülen Özgür Duran’ın ailesi ve taraf avukatları hazır bulundu.

Mahkemede, Cumhuriyet Savcısı mütalaasını açıkladı. Savcı, mütalaasında Şeker’in “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını, haksız tahrik indiriminin de üst seviyeden uygulanmasını istedi.

Avukatı mütalaayı kabul etmeyerek Şeker’in tahliyesini istedi

Sanık Şeker’in avukatı ve Konya Barosu Başkanı Mustafa Aladağ, savcılık mütalaasını kabul etmediklerini vurguladı. Suç vasfının değişeceğini öngördüklerini dile getiren Aladağ, bu nedenle müvekkilinin, içeride bulunduğu süre de göz önünde bulundurularak tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin tamamlanması ve esasa ilişkin savunmaların hazırlanması için Şeker’in tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 14 Ekim’e erteledi.

Fotoğraf: AA

Adliye önünde bir araya gelen Kadın Meclisleri de, Şeker için adalet istedi. Kadınlar, “Kadir Şeker için Adalet” dövizlerini taşıdı.

Ne olmuştu?

Kadir Şeker, Konya’da bir parkta 5 Şubat günü Ayşe D.’yi darp ettiğini düşündüğü Özgür Duran’ı engellemek isterken öldürdü. Olayın ardından Şeker tutuklandı. Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tamamlanan soruşturmanın ardından hazırlanan iddianame, Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede Şeker hakkında, “Haksız tahrik altında kasten öldürme” suçlamasıyla 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İddianamede, Şeker’in eyleminde, 5237 sayılı TCK’nin 25. maddesinde düzenlenen “meşru savunma” ve 27. maddesindeki “sınırın aşılması” halinin uygulanma şartlarının değerlendirilmesi hususu mahkemenin takdirine bırakıldı. İddianamede haksız tahrik hükümlerinin de uygulanması istendi.

Kaynak: AA