Kadir Şeker’e ‘kasten öldürme’ suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası

Konya’da sevgilisini darp ettiğini düşündüğü kişiyi engellemek isterken öldüren Kadir Şeker’e “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verildi.

Mahkeme, “haksız tahrik ve iyi hal indirimi” uygulayarak cezayı 12 yıl 6 aya düşürdü.

Kadir Şeker

Konya’da sevgilisini darp ettiğini düşündüğü Özgür Duran’ı engellemek isterken öldüren Kadir Şeker’in tutuklu yargılandığı davaya Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanık Şeker, maktul Özgür Duran’ın yakınları ve taraf avukatları katıldı.

Maktulün babası indirimin alt sınırdan verilmesini istedi

Duruşmada iddia makamı, esas hakkındaki mütalaasını tekrarladı. Maktulün babası Cengiz Duran’ın avukatı Duygu Delibaş, esasa ilişkin savunmasında, “Mütalaaya katılıyoruz ancak indirim oranının, eğer uygulanacaksa alt sınırdan verilmesini talep ediyoruz. Karşı tarafın, olayın bir kaza olduğuna ilişkin savunmaları tutarsızdır.” dedi.

Duran ailesinin avukatlarından Furkan Akbulut ise sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti. Özgür Duran’ın annesi Mübeyyen Güner Duran, Şeker’in en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

‘Kadir asla adam öldürme kastıyla hareket etmemiştir’

Sanık Kadir Şeker’in avukatı ve Konya Barosu Başkanı Mustafa Aladağ, “Kadir, toplumsal, sosyolojik bir vakadır. Asla adam öldürme kastıyla hareket etmemiştir. Olay anında maruz kaldıkları, tekme, yumruk, boğazının sıkılması neticesi, o anın heyecanı, korku ve paniğiyle hareket etmiştir.” dedi.

Şeker: Çok üzgünüm

Sanık Kadir Şeker ise savunmasında, yardıma ihtiyacı olan bir kadına yardım etmek için olay yerine gittiğini dile getirerek, “Kimseye zarar verme niyetim yoktu. Kadın iyi olduğunu söyledikten sonra oradan ayrılıyordum ki arkamdan saldırdı, yere düştük. Olay yerinden ayrılırken yaralandığının farkında değildim. Hayatını kaybetmesine çok üzüldüm.” ifadesini kullandı. Son sözü sorulan Kadir Şeker, “çok üzgünüm” dedi.

‘Kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Şeker’e “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verdi. Heyet, Şeker’in cezasını haksız tahrik nedeniyle 15 yıla, iyi hal indirimiyle de 12 yıl 6 aya düşürdü.

Ne olmuştu?

Üniversiteye hazırlanan Kadir Şeker, 5 Şubat’ta merkez Selçuklu İlçesi Kosova Mahallesi’ndeki parkta duyduğu tartışma sesleri üzerine bir kadının şiddet gördüğünü düşünmüş, çifti ayırmaya gittiği sırada Özgür Duran’ın sözlü ve fiziki müdahalesiyle karşılaşmıştı.

Kadir Şeker’i bir süre kovalayan ve darp eden Özgür Duran, boğuşma sırasında aldığı bıçak darbesiyle yere yığılmış, göğsüne aldığı yara nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.

Polis ekipleri, olay yerindeki kan izlerini takip ederek Şeker’i, ikamet ettiği teyzesinin evinde gözaltına almıştı. Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Şeker hakkında “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçlamasıyla 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

Kadın aktivistler, gerek sokaklarda gerekse sosyal medyada kadına şiddete ses çıkaran Kadir Şeker’e adalet isteyerek, “Kadir Şeker asla yalnız yürümeyecek, Kadir Şeker için adalet istiyoruz” demişti.

Kaynak: AA