Kadir Şeker’e verilen cezaya itiraz edildi

Konya’nın Selçuklu ilçesinde sevgilisi Ayşe D.’ye şiddet uygulayan Özgür Duran’ı engellemek isterken ölümüne sebep olan Kadir Şeker’e verilen 12 yıl 6 aylık hapis cezasına savcılık tarafından itiraz edildi.

Kadir Şeker 12 yıl 6 ay hapis cezası almıştı

Bir üst mahkemeye yapılan itirazda ‘haksız tahrik indirimi’nin en üst sınırdan uygulanması talep edildi.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 14 Ekim’de görülen karar duruşmasında savcı tekrarladığı mütalaasında, Şeker’in “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan cezalandırılmasını ve haksız tahrik indiriminin en üst seviyeden uygulanmasını talep etmişti. 

‘Haksız tahrik indirimi’

Mahkeme ise Şeker’in “kasten  öldürme” suçundan müebbet hapisle cezalandırılmasına, cezanın haksız tahrik indirimiyle 15 yıla, iyi hal indirimiyle de 12 yıl 6 aya düşürülmesine karar vermişti.

Kadir Şeker

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, dosya kapsamı, deliller ve olayın oluş şekli değerlendirildiğinde Şeker’e verilen haksız tahrik indiriminin en üst sınırdan uygulanması gerektiği talebiyle Konya Bölge Adliye Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Mahkeme Süreci

14 Ekim’de görülen duruşmada Konya’da sevgilisini darp ettiğini düşündüğü kişiyi engellemek isterken öldüren Kadir Şeker’e “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezası verilmişti

Mahkeme, “haksız tahrik ve iyi hal indirimi” uygulayarak cezayı 12 yıl 6 aya düşürdü.

Kadir Şeker ‘çok üzgünüm’ demişti

Kadir Şeker “Kimseye zarar verme niyetim yoktu. Kadın iyi olduğunu söyledikten sonra oradan ayrılıyordum ki arkamdan saldırdı, yere düştük. Olay yerinden ayrılırken yaralandığının farkında değildim. Hayatını kaybetmesine çok üzüldüm.” ifadesini kullandı. Son sözü sorulan Kadir Şeker, “çok üzgünüm” demişti.

TIKLAYIN: Kadir Şeker’e ‘kasten öldürme’ suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası

TIKLAYIN: Koronavirüs testi pozitif çıkan Kadir Şeker’in tahliye talebi reddedildi

Haber Merkezi