Kadir Şeker’in dosyası geri gönderildi

Konya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, 12 yıl 6 ay hapis cezası verilen Kadir Şeker’in dosyasını Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri gönderdi.

Şeker’in avukatı Aladağ, bu durumun usulden inceleme olduğunu belirterek, “Kanaatimce yeni bir yargılama olmayacak.” dedi.

Konya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, Konya’da sevgilisini darp ettiğini düşündüğü kişiyi engellemek isterken ölümüne sebep olan Kadir Şeker’in yargılandığı dosyanın, usule ilişkin ilk incelemesini tamamladı. Daire, dosyayı bazı eksiklikler nedeniyle ilgili Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri gönderdi.

Konya Baro Başkanı ve aynı zamanda Kadir Şeker’in de avukatı olan Mustafa Aladağ, müvekkilinin dosyasının gerekçeli kararın ardından Konya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’ne gönderildiğini anımsattı. Aladağ, dairenin dosyayı usulen inceledikten sonra dosyayı Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiğini söyledi. 

‘Mahkeme esasa girmeden inceleme yaptı’

Mahkemenin esasa girmeden yaptığı ilk incelemenin ardından iki karara vardığını aktaran Aladağ, şöyle konuştu:

“Dosyayı iki nedenle geri gönderdi. Birincisi, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına avukat arkadaşımız davaya katılma talebinde bulunmuştu. Mahkeme o gün bu talebi reddetmişti. Yargıtay’ın son kararları gereği istinaf dedi ki, ‘Bu derneğe gerekçeli kararı tebliğ et. İstinaf talepleri varsa dosyanın içerisine al ve bana öyle gönder.’’

‘Kanaatimce yeni bir yargılama olmayacak’

Aladağ, iadenin ikinci nedenini ise şu şekilde açıkladı: “İkincisi de ‘Kadir hakkında yürütülen savcılıktaki soruşturma dosyası nedir, iddianame var mıdır, bunları da dosyaya ekle’. Bu usulden inceleme. Kanaatimce yeni bir yargılama olmayacak. Platforma da (Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platormu) istinaf hakkı tanınmış oldu. Duruşma günü açmasını gerektirir herhangi bir durum yok.”

Ne olmuştu?

Üniversiteye hazırlanan Kadir Şeker, 5 Şubat’ta merkez Selçuklu İlçesi Kosova Mahallesi’ndeki parkta duyduğu tartışma sesleri üzerine bir kadının şiddet gördüğünü düşünmüş, onları ayırmaya gittiği sırada Özgür Duran’ın sözlü ve fiziki müdahalesiyle karşılaşmıştı.

Kadir Şeker’i bir süre kovalayan ve darp eden Özgür Duran, boğuşma sırasında aldığı bıçak darbesiyle yere yığılmış, göğsüne aldığı yara nedeniyle kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Polis ekipleri, Şeker’i, ikamet ettiği teyzesinin evinde gözaltına almıştı.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Şeker hakkında “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçlamasıyla 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

Kadın aktivistler, gerek sokaklarda gerekse sosyal medyada kadına şiddete ses çıkaran Kadir Şeker’e adalet isteyerek, “Kadir Şeker asla yalnız yürümeyecek, Kadir Şeker için adalet istiyoruz” demişti.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Şeker hakkında verdiği 12 yıl 6 ay hapis cezası kararı istinafa gönderilmişti.

Kaynak: AA