Kadir Şeker’in tutukluluğuna devam kararı verildi

Konya’da parkta sevgilisini darp ettiğini düşündüğü kişiyi engellemek isterken ölümüne sebep olan Kadir Şeker’in tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Kadir Şeker

Konya’da parkta sevgilisini darp ettiğini düşündüğü kişiyi engellemek isterken ölümüne sebep olan Kadir Şeker hakkında “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davaya devam edildi.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ikinci duruşmaya, tutuklu sanık Kadir Şeker, maktul Özgür Duran’ın anne ve babası, taraf avukatları ve tanıklar katıldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri de davaya müdahillik talebini mahkemeye sundu.

‘Öldürme kastıyla hareket etmedim’

Sanık Şeker, daha önce verdiği ifadelerini tekrarladı, öldürme kastıyla hareket etmediğini savundu. Teyzesinin evine gittiği sırada parktan tartışma sesleri duyduğunu anlatan Şeker, olayı şu şekilde aktardı:

“Bir kadının ağlama sesini duydum. ‘Tamam, yeter’ diyordu. Kadının ağlamasına dayanamadım yanlarına gittim. Şahsı uyarınca sinirlendi ve bana küfretmeye başladı. ‘Karım değil mi sana ne’ dedi. ‘Karınsa neden ağlatıyorsun’ dedim. Kadın da ‘Hadi git ablam, o benim eşim’ deyince arkamı dönüp uzaklaştım. 15 metre kadar uzaklaşmıştım ama şahıs küfretmeye devam etti. En son anneme küfür etti, ‘Seni bulacağım’ dedi. Arkamı dönüp ‘Bulamazsın’ dedim, saldırdı.”

‘Sadece kadının iyi olduğundan emin olmak istemiştim’

Daha önce bir kavga olayına karışmadığını ve olay günü de kavga etme niyeti taşımadığını belirten Şeker, “Bana saldırınca karşılık veremedim. Yüzüme sürekli yumruk attı. Boğazıma yapıştı, nefesim kesildi. Öleceğimi sandım. ‘Belki bıçağın açılma sesini duyar ve beni bırakır’ diye cebimdeki bıçağı çıkardım ama bırakmadı ve yere düştük. Sonra kalkıp arkama bakmadan uzaklaştım. Yaralandığını fark etmemiştim.” diye konuştu. 

Olay nedeniyle pişman olduğunu dile getiren Şeker, “Ben böyle olmasını istemiyordum. Evime gitmek istiyordum ama bırakmadı. Ben sadece kadının iyi olduğundan emin olmak istemiştim. Üzgünüm. Arkadaşlarım üniversiteye gidecek, ben hala cezaevindeyim.” ifadesini kullandı.

Duruşma ertelendi

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 16 Eylül’e erteledi.

Kadın Meclisleri Şeker için adalet istedi

Duruşma öncesi adliye önünde bir araya gelen Kadın Meclisleri basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer de katıldı. Konya Kadın Meclisi Üyesi Ezgi Çetinkaya, “Her gün başka bir adliyede öldürülen kadınların faillerine indirimler verilmesin diye ayaktayız. ‘Kadınlar için adalet istiyoruz’ diyerek mahkeme salonlarındayız. Bugün ise burada kadına şiddete ses çıkaran Kadir Şeker’e adalet istiyoruz. Kadir birini öldürmek için değil, bir kadını yaşatmak için oraya koşmuştur. Kadir Şeker asla yalnız yürümeyecek, Kadir Şeker için adalet istiyoruz” diye belirti.

CHP’li Taşçıer: Dava bugün bir emsal teşkil edecek

CHP Milletvekili Taşcıer ise, Kadir’in tek bir kadın daha erkekler tarafından öldürülmesin diye vicdanıyla olaya müdahale ettiğini belirterek, “Ama bugün maalesef Kadir’in yargılanmasını konuşuyoruz. Dava bugün bir emsal teşkil edecek. Kadir bugün ceza alırsa bundan sonra kadına şiddet uygulandığında hiç kimse karışmayacak. Herkes kabuğuna çekilecek ve bu görüntüleri seyredecek. Biz de bugün bütün kadın cinayetleri davalarını takip ettiğimiz gibi Kadir Şeker için de adalet istiyoruz.” dedi.

Kaynak: AA/MA