Kadir Topbaş yaşamını yitirdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski başkanı Kadir Topbaş koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Topbaş, 2004 yılından itibaren 3 dönem üstlendiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı görevinden, 2017 yılında Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine tartışmalı bir şekilde istifa ederek ayrılmıştı.

Kadir Topbaş’ın koronavirüs tedavisi, 16 Kasım’dan bu yana özel bir hastanede sürüyordu. Çoklu organ yetmezliği geçiren ve yoğun bakıma alınan Topbaş, hayatını kaybetti. 

Topbaş, 2004 yılından itibaren 3 dönem üstlendiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı görevinden, 2017 yılında Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine tartışmalı bir şekilde istifa ederek ayrılmıştı.

İBB Saraçhane Yerleşkesi önünde cenaze töreni yapılacak

İBB’den yapılan açıklamada, Topbaş için yarın saat 12.30’da, Saraçhane Yerleşkesi önünde cenaze töreni düzenleneceği bildirildi.

Kadir Topbaş için yarın öğle namazını müteakip Fatih Camisi’nde cenaze namazı kılınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın Topbaş’ın İstanbul Fatih Camisi’ndeki cenazesine katılacak.

Kadir Topbaş’ın öz geçmişi

Topbaş, 8 Ocak 1945’te Artvin’de doğdu. Topbaş, 1972’te Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden, 1974’te de Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden mezun oldu.

Bir süre serbest mimar olarak çalışan Topbaş, Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

Topbaş, 1994-1998 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yaptı.

Topbaş, 1999’da Fazilet Partisi’nden Beyoğlu Belediye Başkanlığına seçildi.

Kadir Topbaş, 2004’te Adalet ve Kalkınma Partisinden (AK Parti) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi.

Ayrıca Topbaş, 2009’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tekrar seçilerek İstanbul tarihinde üst üste seçim kazanan ilk büyükşehir belediye başkanı oldu.

Öte yandan 2014’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak tekrar seçilen Topbaş, İstanbul tarihinde ilk defa üst üste 3 kez seçim kazanan Büyükşehir Belediye Başkanı olma başarısını elde etti.

Özleyiş Topbaş ile evli olan Topbaş, üç çocuk babasıdır.

Kaynak: AA