Kafe-bar emekçileri: İnsanca yaşamak istiyoruz

Salgın nedeniyle kapatılan iş yerlerinin açılması ve zararların karşılanması için açıklama yapan kafe ve bar emekçileri, ‘Hesabı biz ödemeyeceğiz’ dedi.

Kafe ve bar emekçileri İzmir’de açıklama yaptı

Kafe ve Bar Çalışanları Dayanışması, Turizm İşçileri Dayanışması, Otel ve Turizm İşçileri Sendikası ve Kent Emekçileri Dayanışması salgın nedeniyle kapatılan iş yerlerinin zararlarının karşılanması için basın açıklaması yaptı. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde açıklama yapan emekçiler “Pandemi, kriz, yoksulluk. Hesabı biz ödemeyeceğiz” pankartı açarak sık sık “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları attı.

Ortak açıklamayı okuyan Derya Emrem, “İş yerlerinin kapanması demek, bir gelirimiz olmadan yaşamak zorunda kalmamız demek, sosyal güvencemizin olmaması demek, çalışanları yoksulluğa mahkûm etmek demek. Milyonlarca insanın içinde olduğu bir sektör yok olma tehlikesiyle karşı karşıya, işçiler ise açlıkla karşı karşıya. Hükümet ve Bilim Kurulu bu yoksulluğu, bu açlığı görmezden geliyor” dedi.

‘SGK ödemeleri uzatılsın’

Kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılmasını talep eden Emrem, “Sektörümüz için kısa çalışma ödeneğini ve ücretsiz izin nakdi desteğini yılsonuna kadar uzatın. İşten çıkarma yasağını sektörümüz açısından yılsonuna kadar uzatın. Aksi takdirde kitlesel bir işsizlik söz konusu olabilir. Sektörümüzdeki esnafların 2020 yılında tahakkuk eden vergi ödemeleri terkin edilmeli, SGK ödemeleri de yılsonuna kadar uzatılmalıdır” dedi.

MA / İZMİR