Kafe bar esnafı faturalarını ‘uzaya’ gönderdi

Ankara’da KABARE yaptığı açıklamada “Batıyoruz, tükendik, artık yeter!” diyerek uzay projesine göndermede bulundu: “Esnaf uzaya çıkıyor. Göğe bak!”

Kafe-Bar-Restoran Çalışanları ve İşletmecileri Dayanışma Platformu (KABARE), bugün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınacak yeni kararlar öncesi Olgunlar Caddesi, Kuğulu Park ve Kurtuluş Parkı’nda açıklama yaptı.

Yapılan açıklamalar sonrasında esnaf, faturalarını kırmızı balonlarla “uzaya” gönderdi.

‘Geleceksiziz, güvencesisiz’

Olgunlar Caddesi’nde yapılan açıklamayı KABARE Sözcüsü Oğulcan Aşkın okudu. Aşkın, “Aylardır kapalıyız. Elimizde avucumuzda ne varsa sattık. İşletmeciler ve çalışanlar olarak borç içindeyiz. Her hafta içimizden birileri kendi hayatına son veriyor. Geleceksiziz ve güvencesiziz!” dedi.

Pandemi nedeniyle çektikleri kredi, kira borçları yüzünden hacizlik ve icralık olduklarını belirten Aşkın, “Mekanlar tekrar açıldığında en az yüzde 25’imiz asla kepenk açamayacak. Diğer yüzde 25 de açıldıktan sonra batacak. Her yerde Kiralık, Satılık, Devirlik ilanları görülmekte; batıyoruz, tükendik artık yeter diyoruz.” diye konuştu.

KABARE Sözcüsü Oğulcan Aşkın, “Aylardır kapalıyız. Elimizde avucumuzda ne varsa sattık. İşletmeciler ve çalışanlar olarak borç içindeyiz. Her hafta içimizden birileri kendi hayatına son veriyor. Geleceksiziz ve güvencesiziz!” dedi.

‘İşletmeler sağlık koşulları gözetilerek açılmalı’

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’ndan çıkacak “Normalleşme Kararları”nın beklendiğini ifade eden Aşkın, şu talepleri sıraladı:

  • Hizmet ve yeme-içme sektöründeki tüm işletmelerin hiçbir ayrım yapılmaksızın, sağlık koşulları gözetilerek açılmalı.
  • Pandemi yüzünden oluşan, geçmiş Vergi, SGK ve kredi borçlarımızın en az 12 ay süreyle ötelenmeli ve yapılandırılmalı
  • Kapalı olmamıza rağmen ödemek zorunda olduğumuz kira borçlarımız yüzünden bir çok işletme ve dükkan hacizlik, icralık ve tahliyelik olmuştur. Bu durum düzeltilmeli.
  • Mekan statüsünde ayrımcılık yapılmadan tüm işletmelere eşit muamele yapılmalı

Açıklamanın devamında Aşkın şunları söyledi: “Bu kadar çok sıkıntının içinde iken, ‘müjde’ olarak verilmiş uzaya çıkma projesinden nasibini alamamış esnaf olarak taleplerimizi artık uzaya gönderiyoruz. Hazır herkesin ilgisi oradayken belki de dertlerimizi oradan görebilirler. Esnaf uzaya çıkıyor. Artık yeter! Göğe bak!”

Yeni1Mecra