Kafe-bar esnafı ve çalışanlarından 5 Ocak’ta ortak eylem çağrısı

Kafe-bar çalışanları ve esnafı, tekel bayileri, sendika ve dernekler sektörün sorunlarını dile getirmek için 5 Ocak günü ortak basın açıklaması yapacak.

Kafe-bar eğlence sektörünün esnafı ve çalışanları 5 Ocak’ta birlikte sokağa çıkıyor.

Kadıköy, Beşiktaş, Beyoğlu, Avcılar, Küçükçekmece Esnaf Dernekleri, Kafe Bar Çalışanları Dayanışması, Türkiye Tekel Bayiler Platformu, Otel ve Turizm İşçileri Sendikası, İstanbul Aşçılar Derneği ortak bir açıklama yaparak sektörün sorunlarını birlikte kamuoyuna duyurmak amacıyla 5 Ocak günü saat 17.00’de Kadıköy İskele Meydanı’nda basın açıklaması yapılacağını duyurdu.

İşletmeler 45 gün kapalı kalacak

Çağrı metninde bu sektördeki işletmelerin Haziran ayının bir kısmında ve Kasım ayının bir kısmında erken saatlerde, 22.00’de kapatıldığını, 20 Kasım itibariyle ise tamamen kapatıldığını hatırlatarak, yılbaşında uygulanan sokağa çıkma yasağıyla birlikte işletmelerin kapalı olduğu sürenin 45 günü bulacağı belirtildi. Açık olan Tekel Bayilerinin ise sokağa çıkma yasağı uygulanan saatlerde alkol satışının yasaklandığı ifade edildi.

Verilen küçük destekler sorunları çözemedi

Çağrı metninde, 2020 yılında toplam 120 gün kapalı olan, açık olduğu dönemlerde ise iş hacmi oldukça düşen esnafın ve sektörde çalışan işçilerin destek taleplerinin karşılanmadığı, verilen küçük desteklerin ise herhangi bir sorunu çözemediği kaydedildi.

Açıklamada, sektörün esnaf ve çalışanları 5 Ocak Salı günü saat 17.00’de hep birlikte sokağa çıkmaya çağrıldı.

Yeni1Mecra