Kapadokya’ya altın madeni için Bakanlık’tan onay çıktı

Çanakkale’nin Kaz Dağları bölgesinden sonra Türkiye’nin en önemli tarihi ve turistik bölgelerinden Kapadokya “altın madeni” tehdidiyle karşı karşıya.

Kapadokya’da maden aranmasında ilk sondaj yapıldı, halk sonra haberdar oldu

UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan Kapadokya “altın madeni” tehdidiyle karşı karşıya.Kanadalı Centerra maden şirketi, Nevşehir’in Avanos ilçesine bağlı Özkonak ve Göynük köylerinde toplam bin 306 hektarı kapsayan devasa alanda altın aramak için Enerji Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden ruhsat aldı. Yöre halkı altın madeninden, şirketin sondaja başlamasıyla haberdar olabildi.

Madenin durdurulması için dava açılırken, on binlerce itiraz dilekçesi toplandı. Siyanür endişesi yaşayan halk, Cumhurbaşkanlığı’na da şikâyet yağdırdı. Altın madenine karşı çıkan Özkonak Belediye Başkanı Abdulkadir Macit, belediyenin araçlarıyla Özkonak’ın ortasına “Ziyaret Dağı’nda altın arama iptal edilmelidir. Kapadokya’nın her taşı altından değerlidir” yazan afiş astırdı.

Özkonak Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, yürütmenin durdurulması istemiyle Kayseri İdare Mahkemesi’ne 21 Ocak’ta dava açtı.