Kar ve dolu yağışı üreticiyi zorda bıraktı

Erzincan-Sivas ve Gümüşhane’de görülen kar yağışını diğer bölgelerde dolu ve sağanak yağmur yağışı izledi. Urfa’da etkili olan dolu, antep fıstığına büyük zarar verdi.

Fotoğraf: MA – Urfa

Yaza bir kaç gün kala, hava sıcaklıklarının ani düşmesiyle görülen aşırı soğuma birçok yerde etkili olmaya başladı. Cuma günü Ilgaz dağlarının beyaza bürüyen kar yağışı bugün sabah Erzincan, Sivas ve Gümüşhane’de de benzer görüntülere yol açtı.

Erzincan ve Gümüşhane’de kar

Erzincan-Sivas kara yolundaki Kızıldağ Geçidi ile Erzincan-Gümüşhane kara yolundaki Ahmediye Geçidi’nde etkisini artıran kar ve tipiden dolayı ulaşım güçlükle sağlandı.

Karadeniz ve orta bölgelerdeki kar yağışını Doğu ve Akdeniz bölgelerindeki dolu ile sağanak yağmur izledi. Sabah saatlerinde etkili olan dolu nedeniyle özellik çiçek açan meyve ağaçları büyük zarar gördü. Mersin’deki meyve bahçe sahipleri de sabah saatlerinde başlayan dolu yağışı nedeniyle büyük bir endişeye kapıldı. Yağış uzun sürmeyişi üreticiyi büyük bir zarardan kurtardı.

Antep fıstığını vurdu

Buna karşın Urfa’da uzun süren dolu yağışı Bozova ve Karaköprü ilçeleri arasında kalan bölgede etkili olan Antep fıstığına büyük zarar verdi.

Özellikle de Demircik, Dört Mağara, Çıtıkale, Karpuzlu, Baltaş, Küçük Tülmen ve Esemkulu mahallelerinde daha çok etkili olan dolu yağışı, henüz olgunlaşma aşamasındaki fıstığı ve yapraklarını daldan kopardı.