Kar ve sağanak hayatı olumsuz etkiledi

Fotoğraf:ORDU-AA

HABER MERKEZİ – Dün geceden itibaren bir çok ilde etkili olan kar yağışı ve sağanak yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Bazı yollarda kar ve tipi nedeniyle araçlar mahsur kalırken, Adıyaman’da şiddetli yağış sele neden oldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün beklediği yağış Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Samsun, Elazığ, Adıyaman ve Şanlıurfa çevrelerinde etkili oldu. Yağmur ve sağanak Trabzon, Rize, Artvin, Diyarbakır, Bingöl, Batman, Adıyaman’da etkili oldu.

Erzurum’da kar yağışı

AA’nın geçtiği bilgilere göre; Erzurum’da gün boyu süren yağmur gece saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı. Yaşamı olumsuz etkileyen yağışla birlikte yollar, araçlar ve ağaçlar beyaza büründü. Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne ait kar küreme araçları da yolları açma ve tuzlama çalışmalarını yürütüyor. Kentte kar yağışı devam ediyor.

Adıyaman’da sel

Fotoğraf: Adıyaman-AA

Adıyaman’da etkili olan şiddetli yağış ardından oluşan sel, hayatı olumsuz etkiledi. Kent merkezinde bulunan Sümerevler Mahallesindeki bir evi, sağanak sonrası su bastı. Eşyaları kullanılamaz hale gelen aile, evdeki suyu tahliye etti. Diyarbakır’da da dün gece başlayan şiddetli yağış etkili olmaya devam ediyor.

Erzincan’da sporcular mahsur kaldı

Kayseri’deki müsabakadan dönen sporcuları taşıyan otobüs Erzincan’da Refahiye ilçesi Akarsu mevkiinde yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle kara saplandı. İhbar üzerine bölgeye jandarma, polis ve AFAD ekibi sevk edildi. Trabzon Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bağlı otobüs bölgeye kısa sürede ulaşan ekipler, karayolları ekiplerinin de yardımıyla 1 saatlik çalışmanın ardından mahsur kaldığı yerden çıkarıldı. Otobüsteki 20 sporcu, güvenlik kuvvetlerinin eşliğinde Erzincan merkezine getirildi.

Tokat’ta araçların kontrollü geçişine izin verildi

Tokat’ta gün boyu etkili olan sağanak, akşam saatlerinde kara dönüştü. Kar yağışı nedeniyle Sivas-Tokat kara yolunun 1650 rakımlı Çamlıbel Geçidi’nde sürücüler zor anlar yaşadı. Polis ekipleri, kar yağışının artmasıyla bölgede araç geçişine kontrollü olarak izin verdi. Olumsuz hava şartları nedeniyle karayolları ekipleri iş makineleriyle tuzlama ve yol açma çalışması yaptı.

Kayseri’de kaza

Kayseri’de bazı bölgelerde etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Kentte akşam saatlerinde etkili olan sağanak Erciyes Dağı ve çevresinde yerini kar yağışına bıraktı. Kara hazırlıksız yakalanan bazı sürücüler kaza yaptı. Polis ekipleri, kar yağışının artmasıyla bölgede zaman zaman araç geçişlerine izin vermedi. Olumsuz hava şartları nedeniyle iş makineleri tuzlama ve yol açma çalışması yaptı.

Ordu’nun yüksek kesimlerindeki ilçelerde kar yağışı ulaşımı olumsuz etkiledi. Kar yağışı sürücülere zor anlar yaşatırken, yolda mahsur kalan araçlar belediye ekiplerince kurtarıldı. Kar yağışının akşam saatlerinde 2 bin rakımlı Çambaşı ve Turnalık Yaylası’nda etkili olduğunu söyledi.  Kar yağışı nedeniyle bazı sürücüler yolda kaldı. Yaklaşık 100 aracın belediye araçları ve kara yolları ekiplerince kurtarıldığı öğrenildi