Kar ve tipi 258 yerleşim yolunu kapattı

Van, Muş ve Bitlis’te kar ve tipi nedeniyle 258 yerleşim birimine ulaşım sağlanamıyor.

Bitlis kent merkezi – AA

Etkili olan kar ve tipi nedeniyle Van’ın Başkale ve Erciş ilçelerinde 14, Muş’un 180 ve Bitlis’in 64 köyüne ulaşım sağlanamıyor. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; İl Özel İdaresi ile belediye ekiplerinin yol açma çalışması sürüyor.

Muş kent merkezi – AA

Muş’ta kent merkezinde cadde ve kaldırımlarda kar temizleme çalışması yapılıyor. Bitlis kent merkezinde de kar ve tipi nedeniyle sürücüler ve vatandaşlar zor anlar yaşadı. Bitlis’teki binaların çatılarında buz sarkıtlar oluştu.

Yoğun kar bekleniyor

Öte yandan Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, bölge geneli için yoğun kar uyarısı yapıldı. Açıklamaya göre; gece saatlerinden itibaren Muş’ta, sabah saatlerinden itibaren Bitlis, Hakkari ve Van’ın güney bölgelerinde yer yer yoğun kar yağışı bekleniyor.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinde olacağı bölgede rüzgar, genellikle güneyden hafif, zaman zaman orta kuvvette esecek. Günün en yüksek sıcaklığının Van’da 2, Bitlis’te 0, Muş’ta 3 ve Hakkari’de sıfırın altında 1 derece olması bekleniyor.

Muş, Bitlis, Hakkari ile Van’ın güney ilçelerinde yoğun kar beklendiğinden ulaşımda aksamalar, tipi, dağlık ve eğimli bölgelerde çığ, buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.