Kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi

Bazı kentlerde geceden itibaren aralıklarla devam eden kar yağışı ve tipi hayatı olumsuz etkiledi.

Ulaşımda aksamaların meydana geldiği bir çok kentte, 100’ü aşkın köyün yolu da ulaşıma kapandı.

Bazı iller için zirai don uyarısı yapıldı.

Ankara’da kar yağışı etkili oldu – AA

Ankara’da gece saatlerinde aralıklarla yağan kar kent merkezini beyaza bürüdü. Hava sıcaklığının gece eksi 4 dereceyi gördüğü kentte, Büyükşehir Belediyesi ana güzergahlarda tuzlama ve kar küreme çalışması yaptı.

Kars 4 gündür kar etkisinde

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde de kar yağışı etkili oldu- AA

Kars genelinde 4 gündür aralıklarla devam eden kar ve tipi ulaşımda aksamalara yol açtı. Arpaçay’da 5, Digor’da 1, Kağızman’da 3 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdaresi ekipleri, köy yollarının ulaşıma açılması için çalışma başlattı.

Aralıklarla devam eden kar yağışı kent merkezini de beyaza bürüdü. Kars Belediyesi ekipleri yollarda tuzlama ve kar küreme çalışması yaptı. Sarıkamış ilçesinde de etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi.

Bolu’da kar kalınlığı 10 santimetreye yaklaştı

Bolu kent merkezinde iki gündür kar yağışı aralıklarla devam ediyor. Kar yağışı Anadolu Otoyolu ve D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde de sürüyor. Kar kalınlığının kalınlığının 10 santimetreye yaklaştığı D-100 kara yolunda kar yağışı, Dağkent, Yumrukaya, Abant Kavşağı, Bakacak, Karanlıkdere ve Seymenler mevkisi ile Anadolu Otoyolu’nun Yumrukaya, Bolu Dağı Tüneli ve viyadükler bölümünde etkili oluyor.

Karayolları ekipleri, karla mücadele mücadele çalışmasını yürütürken bölgede görev yapan trafik polisleri ise sürücüleri kar yağışı ve buzlanmaya karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Tokat’ta kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi – AA

Tokat’ta maddi hasarlı kazalar meydana geldi

Tokat’ta da kent genelinde ve özellikle yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı, aralıklarla devam ediyor. Kar nedeniyle 70 köyün yolu ulaşıma kapandı. Kent merkezinde erken saatlerde Tokat Belediyesi ekipleri buzlu yollarda tuzlama çalışması yaptı. Yağış nedeniyle ulaşımın aksadığı Tokat-Sivas kara yolunda ekipler, kar küreme ve tuzlama çalışmasını sürdürüyor. Yolda maddi hasarlı kazalar da meydana geldi.

Bir benzin istasyonunda geceden itibaren bekletilen büyük araçların ekiplerin çalışması sonucunda sabah saatlerinde gitmelerine izin verildi.  Artova ve Yeşilyurt ilçeleri de kar yağışıyla beyaza büründü.

Erzurum’da 169 mahalle yolu ulaşıma kapandı

Erzurum’da kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanıyor. Yüksek kesimlerde tipiye dönüşen yağış nedeniyle 169 mahalle yolunda ulaşım sağlanamıyor. Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma ile Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, zorlu iklim koşullarında kapanan yolların tekrar ulaşıma açılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Kastamonu’nda 172 köy yolu ulaşıma kapandı

Kastamonu İl Özel İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye göre, etkili olan kar, özellikle yüksek rakımlı köylere ulaşımda aksamaya neden oldu. Kent merkezinde 58 olmak üzere 172 köy yolu kar nedeniyle ulaşıma kapandı.

Malatya’da araçlar mahsur kaldı

Malatya’nın Darende ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksama yaşanıyor. Akşam saatlerinde başlayan ve etkisini artıran kar yağışı nedeniyle Malatya-Kayseri kara yolunun Gümüşlüdere mevkisinde bazı araçlar mahsur kaldı.

Darende Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik İstasyonu ekipleri, burada sürdürülen yol açma çalışmaları nedeniyle D-300 kara yolunu Kayseri istikametine kapattı. Karayolları Kayseri 6. Bölge Müdürlüğü ekiplerinin yol açma çalışmaları devam ediyor.

Elazığ’da de kar yağışı etkili oldu

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde akşam saatlerinde başlayan ve etkisini artıran kar yağışıyla ilçe beyaza büründü. Yüksek kesimlerde tipi şeklinde görülen yağış nedeniyle sürücüler, araçlarıyla ilerlemekte güçlük çekti. Hava sıcaklığının sıfırın altında 2 dereceye kadar düştüğü ilçede, yağışın yarın da devam etmesi bekleniyor.

Kayseri’de zincirleme kaza

Kayseri’de zincirleme trafik kazası meydana geldi – AA

Kayseri’de Organize Sanayi Bölgesi 11. Cadde’de kar yağışı ve buzlanma nedeniyle kayganlaşan yolda, 5 işçi servisi ile bir tırın çarpışması sonucu zincirleme kaza meydana geldi. Kazada sürücüler ile servisteki bazı işçilerin de aralarında bulunduğu 18 kişi yaralandı.

Yaralılar, 112 Acil Servis ekiplerince bölgedeki hastanelere kaldırıldı. Öte yandan kazada refüjdeki bazı ağaçlar ve yol aydınlatma direkleri devrildi. Araçların olay yerinden kaldırılmasının ardından trafik akışı normale döndü

4 il için zirai don uyarısı

Meteoroloji 8’inci Bölge Müdürlüğü, Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray için orta ve yer yer kuvvetli zirai don uyarısında bulundu. Yarına kadar aralıklarla devam etmesi beklenen kar nedeniyle buzlanma, don, tipi ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi.

Sertavul Geçidi’nde ulaşım kontrollü sağlanıyor

Sertavul Geçidi – AA

İç Anadolu Bölgesi’ni Akdeniz Bölgesi’ne bağlayan Sertavul Geçidi’nde, yoğun kar ve tipi ulaşımda aksamalara neden oluyor. Karaman-Mersin arasındaki geçitte, sabah saatlerinde başlayan kar ve tipi etkisini sürdürüyor. Trafik ekipleri, araçlarında kar lastiği ve zinciri bulunmayan sürücüler ile ağır tonajlı araçların geçişine izin vermiyor. Araçlar Karaman girişinde bekletiliyor. Ulaşımın aksadığı yolda karayolları ekipleri, çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: AA’da geçen bilgilerden derlenmiştir