Karadağ: Hukuken geldiğimiz yer cemaatten çok daha geride bir yerdir

Emekli yargıç Mustafa Karadağ, adil yargılama için iki avukatın ölüm orucuna girmesi ve Ebru Timtik’in yaşamını yitirmesi ile ilgili hükümete verdi veriştirdi.

Karadağ, eskiden cemaatin delil uydurarak adil yargılamayı ihlal ettiğini, şimdi ise delilsiz bir şekilde adil yargılamanın ihlal edildiğini söyledi.

Yargıçlar Sendikası eski Başkanı, hukukçu, yazar Mustafa Karadağ, iki avukatın adil yargılanma talebiyle ölüm orucuna girmesi ve Ebru Timtik’in hayatını kaybetmesi ile ilgili olarak yargının içinde bulunduğu duruma ağır eleştiriler yaptı.

Adalet Bakanı susuyor, İçişleri Bakanı konuşuyor

Aynı zamanda Yeni1mecra’nın da yazarlarından olan hukukçu Mustafa Karadağ, adil yargılanma talep eden Ebru Timtik’in hayatını kaybetmesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun çıkışları ile ilgili olarak hükümete ve yargı sistemini eleştirdi.

Anayasaya göre yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik’in masum olduğunu belirten Karadağ, Adalet Bakanı’nın sustuğunu ve İçişleri Bakanı’nın konuştuğunu söyledi.

Gizli tanıklarla yargılama yapılamaz

Mustafa Karadağ

Gezi eylemleri sırasında öldürülen Berkin Elvan soruşturmasını yapan meslektaşları savcı Mehmet Selim Kiraz cinayetinin aydınlatılmadığını vurgulayan Karadağ, hem otopsi raporunun hem de olay yeri tutanağının açıklanmadığına dikkat çekti. Timtik’in bu konuyla ilişkilendirilmeye çalışıldığını belirten Karadağ, gizli tanıklarla yargılama yapılamayacağını söyledi.

Tahliye eden hakimleri görev yerlerini değiştirdiler

Avukat Ebru Timtik, Aytaç Ünsal ve diğer avukatların tutuklu olarak yargılandığını, 4 günlük duruşma sonrasında mahkeme heyetinin tahliye kararı verdiğini, ancak Cumartesi günü hakimlerin toplanarak yeniden tutuklama kararı çıkartıldığını hatırlatan Mustafa Karadağ, “Sonra bu hakimlerin de görev yerleri değiştirildi” dedi. Karadağ, adil yargılama ile ilgili sorunları anlatırken de şunları söyledi:

Cemaate talimat verip yaptırdılar

Mustafa Karadağ

“Hukuken geldiğimiz yer, cemaatten çok daha geride bir yerdir. En son Mahir Ünal dedi ki ‘Biz asla cemaatle işbirliği yapmadık. Ben Mahir Ünal’a katılıyorum. Cemaatle işbirliği yapmadılar. Cemaate talimat verdiler. Yaptırttılar. Cemaat de taşerondu zaten.”

Yargıtay nöbetçi ceza dairesi dosyaya bakabilir

Avukat Aytaç Ünsal’ın da ölüme gittiğini belirten Mustafa Karadağ, “Yargıtay adli tatilde. Ama nöbetçi Yargıtay Ceza Dairesi pekala dosyayı alıp inceleyebilir” dedi ve can çekişen bir insanı seyretmemesi gerektiğini söyledi.

Detaylar video söyleşide…