Karadeniz Bölgesi’nde 4 ilde sağanak sele neden oldu

Karadeniz Bölgesi’nin batı kesimindeki Bartın, Karabük, Sinop ve Kastamonu illerinde etkili olan sağanak hayatı olumsuz etkiledi.

Sağanak nedeniyle, dereler taştı, sel ve heyelan oluştu. Çok sayıda ev ve işyerini su bastı, bazı köylerde köprüler yıkıldı, yollar çöktü.

Bartın Fotoğraf: AA

Bartın’da dün akşam saatlerinde etkili olan şiddetli sağanak bazı bölgelerde sele yola açtı, araçlar sürüklendi, çok sayıda iş yeri ve evi su bastı. Sağanak, Ulus ilçesi ile ilçeye bağlı Kumluca ve Apdipaşa beldesinde hayatı olumsuz etkiledi.

Evlerde mahsur kalan 20 kişi kurtarıldı

Yağış nedeniyle Bartın-Karabük kara yolu Yenihan mevkisinde yol çöktü, bir araç sel sularına kapıldı, araçta bulunan iki kişi AFAD ve vatandaşlar tarafından kurtarıldı, evlerde mahsur kalan 20 kişi karayolları ve belediye iş makineleriyle kurtarıldı.

Herkeme Deresi taştı

Kumluca beldesi Zafer köyünde Herkeme Deresi’nin taşması sonucu bazı araçlar sel sularına kapıldı, evlerin alt katları ve iş yerlerini su bastı, bazı vatandaşlar evlerinde mahsur kaldı.
Sel bölgelerine Karayolları, DSİ, AFAD, jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Bartın’da sağanak nedeniyle yollar çöktü Fotoğraf: AA

‘Akören Söküler köyünde bütün köprüler yıkılmış’

Bartın Valisi Sinan Güner, saat 03.00 sıralarında ilk ihbarların gelmeye başladığını belirterek, şu an bulundukları Bartın-Abdipaşa-Ulus kara yolunda heyelanlar meydana geldiğini yolu açarak buraya kadar ulaştıklarını bildirdi. Vali Güner, burada da menfez göçmesi nedeniyle ileriye gidilemediğini ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Servis yoluyla ulaşımı sağlamış olduk. (Bartın-Karabük yolu Yenihan mevkisi) Dere yatağında evler vardı oradaki insanları kurtardık. Aracın üzerinde yardım bekleyenler vardı, sele kapılmış araçlar vardı onları kurtardık. Kumluca beldesine bağlı Akören Söküler köyünde bütün köprüler yıkılmış servis yolları ile geçmeye çalışıyoruz. Ulus’un Zafer köyünde bütün ulaşımı sağlayan her türlü köprü yıkılmış durumda. Karabük Valiliğinden destek istedik o taraftan gelinebilecek yollardan onlar gelmeye çalışıyor. Özel idare ekipleri de patika yollardan araçları yürüterek inmeye çalışıyorlar.”

Karabük’te sağanak su baskınlarına neden oldu

Fotoğraf: AA

Karabük’te kuvvetli sağanak hayatı olumsuz etkiledi. Kent merkezi ve ilçelerde aniden bastıran sağanak nedeniyle bazı ev ve iş yerlerinde su baskınları yaşandı. Rögarların taştığı bazı caddelerde oluşan su birikintileri nedeniyle araçlar güçlükle ilerledi.

Karabük Belediyesi ekipleri, olumsuzluk yaşanan bölgelerde su tahliye çalışması başlattı.
Safranbolu ilçesine bağlı Esentepe Mahallesi’nde de bazı apartmanların bodrum katındaki daireleri su bastı. Bölgeye gelen Safranbolu Belediyesi itfaiye ekipleri, tahliye işlemi gerçekleştirdi.

Sinop’ta ev ve işyerlerini su bastı

Fotoğraf: AA

Sinop’ta kuvvetli ve gök gürültülü yağış, kent merkezi ile Türkeli ve Ayancık ilçelerinde etkili oldu. Yağış nedeniyle kent merkezindeki cadde ve sokaklarda su birikintisi oluştu. Bazı ev ve iş yerlerinde su baskınlarının yaşandığı kentte, küçük çapta heyelanlar da meydana geldi.

Yağışın devam edeceği uyarısı

Belediye ekipleri su baskınlarının ve heyelanların meydana geldiği bölgelerde çalışma yaptı.
Türkeli ve Ayancık ilçelerinde ise bazı köy yolları taşan dereler nedeniyle zarar gördü.
Sinop Valiliğinin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, kent genelinde yarın da kuvvetli ve gök gürültülü yağışların devam edeceği belirtilerek, vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, dolu ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları istendi.

Kastamonu’da 2 otomobil toprak altında kaldı

Kastamonu’nun Küre ilçesi girişinde etkili olan sağanak nedeniyle toprak kayması meydana geldi. Salih Balta’ya ait seyir halindeki otomobil ile otoparkta bulunan Recep Turan’a ait otomobil toprak altında kaldı.

Karayolları ve Belediye ekiplerince yapılan çalışmanın ardından araçlar kurtarılarak yol kontrollü olarak trafiğe açıldı. Yağışların halen etkisini sürdürdüğü bölgede, ekipler vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Kaynak: AA