Karadeniz’de 314 yerleşim birimine ulaşılamıyor

Karadeniz’de 5 ilde 314 yerleşim birimine kar yağışı nedeniyle ulaşılamıyor.

Bazı birimlerde okullar tatil edilirken, yetkililer çığ düşmesi ve buzlanmaya karşı vatandaşları uyardı.

Gümüşhane-Trabzon kara yolunun Zigana Dağı geçişinde çığ düşmesi sonucu kapanan yol ise yeniden ulaşıma açıldı.

Zigana dağı geçişinde düşen çığ temizlenerek ulaşım trafiğe yeniden açıldı – AA

Trabzon-Gümüşhane kara yolunun Zigana Dağı’nın Maçka ilçesi Hamsiköy Bekçiler mevkisinde dün gece çığ düşmesi sonucu kapanan yol kar temizleme çalışmalarının ardından ulaşıma açıldı.

AFAD, UMKE, Karayolları, jandarma, polis ekiplerinin bölgede yaptığı çalışmanın ardından, karayolu çift yönlü ulaşıma açıldı. Kar ve tipinin etkili olduğu güzergahı kullanan sürücülerin çığ riskine karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi. Karadeniz’de kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan yerleşim birimleri ile bağlı olduğu iller ise şöyle;

Gümüşhane Şebinkarahisar ilçesi – AA

Gümüşhane

Gümüşhane İl Özel İdaresinden alınan bilgiye göre, kentte devam eden kar yağışı nedeniyle merkez ilçede 10, Köse’de 4, Kürtün’de 28, Şiran’da 21 ve Torul’da 30 olmak üzere 93 köy yolu ulaşıma kapandı. Okulların tatil edildiği kentte, kapalı köy yollarında çalışma devam ediyor.

Giresun

Giresun’da Alucra’da 1, Çanakçı’da 1, Dereli’de 3, Espiye’de 1, Eynesil’de 6, Görele’de 36, Keşap’ta 2, Tirebolu’da 7 olmak üzere 57 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. İl Özel İdaresi ekipleri kapalı yolları ulaşıma açmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Ordu

Ordu’da kar yağışı nedeniyle 83 mahalle yolu kapandı. Yolların açılması iç 450 personel, 374 araç ve iş makinesiyle aralıksız çalışıyor. Elektrik hatlarında meydana gelen arızalardan dolayı 49 mahalleye enerji verilemezken, arızaların giderilmesi için çalışmalar da devam ediyor.

Rize

Rize İl Özel İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye göre, kent merkezi ve ilçelerde kapalı bulunan 60 köy yolunda, ekipler karla mücadele çalışması yürütüyor. Belediye ekipleri ise il ve ilçe merkezlerinde kar birikintilerinin kaldırılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Pazar-Hemşin kara yolunun ikinci kilometresinde ise toprak kayması nedeniyle ulaşımda kısa süreli aksama meydana geldi. Ekiplerin kopan toprak parçalarını temizlemesinin ardından yol yeniden açıldı. Yetkililer, gün içerisinde hava sıcaklığının yükselmesiyle oluşabilecek çığ ve saçaklardan kar kaymalarına karşı vatandaşları uyardı.

Artvin

Artvin İl Özel İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye göre, kent merkezi ve ilçelerde toplam 21 köye ulaşım sağlanamıyor. Ekiplerin yolların açılması için çalışması sürüyor.
Öte yandan, il ve ilçe belediyeleri kar temizleme çalışmaları ile buzlanmalara karşı yollarda tuzlama çalışması yapılıyor.

Bayburt

Bayburt’ta akşam saatlerinde başlayan ve hızını artıran kar ve tipi yaşamı olumsuz etkiliyor. Yüksek kesimlerde görülen tipi nedeniyle ağır tonajlı araçlar yolda mahsur kaldı. Erzurum-Bayburt kara yolu Kop Dağı mevkisinde araç geçişleri kontrollü sağlanıyor.
Bayburt Belediye Başkan Yardımcısı Süreyya Türkmenli, 8 ekiple tuzlama ve temizleme çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, sürücüleri dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı. Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının Bayburt ve çevresinde etkili olacağını belirterek, sürücülerin buzlanmaya karşı dikkatli olmasını istedi.

Trabzon

Trabzon Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, kentte hafta sonu başlayan yoğun kar yağışının ardından karla mücadele ekiplerinin, il genelinde cadde, sokak ve kaldırımlarda başlattığı temizleme çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

Açıklamada, iş makineleri aracılığıyla toplanan kar birikintilerinin kamyonlarla şehir dışına taşındığı, çatılarda oluşan ve büyük tehlike yaratan dev buz sarkıtlarının da itfaiye ekiplerince temizlendiği belirtildi.