Karadeniz’deki sellerde yaşamını yitirenlerin sayısı 38’e yükseldi

Orta ve Batı Karadeniz’de yaşanan sellerin sonucunda yaşamını yitirenlerin sayısı 38’e çıkarken, Rize’de de su taşkınları yaşandı.

Yaşanan sel felaketi sonrası arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği Kastamonu ve Sinop’ta yaşamlarını yitirenlerin sayısı 38’e yükseldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) yaptığı açıklamaya göre Kastamonu’da 32, Sinop’ta 6 yurttaş yaşamını yitirirken, Bartın’da kayıp bir kişiyi arama çalışmaları devam ediyor.

Bartın’ın Ulus Akörensöküler köyünde kaybolan kişiyi arama çalışmalarının AFAD, itfaiye ve jandarma ekipleri ile UMKE personelince sürdürüldüğü vurgulanan açıklamada, Sinop’un Ayancık ve Kastamonu’nun Bozkurt ilçelerinde arama ve kurtarma ekiplerince çalışmalara devam edildiği kaydedildi.

Koca’dan açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı açıklamalarda “Kastamonu’da 32 can kaybımız var. 228 kişi selden etkilendi. Hastanelerimizde 12 kişinin tedavisine devam ediliyor. Sinop’ta 6 can kaybımız var. Ayancık Devlet Hastanesi’nde tedavi gören 56 hastanın 38’i Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’ne nakledildi. 18 hasta evlerine nakledildi” dedi.

Rize’de de taşkın

Öte yandan Karadeniz’in doğusunda da etkili olan sağanak yağış Rize’de taşkına neden oldu. Çayeli ilçesinde bulunan Ağaran Şelalesi’nin taşması sonucu şelalenin alt kısmında kalan yol ulaşıma kapandı. İlçenin Büyükköy beldesine ulaşımı sağlayan yol güzergahındaki bazı ırmakların taşması sonucu da çeşitli noktalarda heyelanlar meydana geldi. Heyelan sonucu beldeye bağlı 4 mahalleye ulaşımı sağlayan yollar ulaşıma kapandı.

Yolların açılması için çalışmalar devam ederken, şiddetli yağmur etkisini sürdürüyor.

MA / KASTAMONU