Karakola giden avukat darp edildi

ÖHD Hakkari üyesi avukat Harika Günay Karataş gözaltına alınan HDP’lilerle görüşmek için gittiği Yüksekova İlçe Jandarma Komutanlığı’nda askerler tarafından darp edildi.

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Hakkari üyesi avukat Harika Günay Karataş bu gün gözaltına alınan ve müvekkilleri olan HDP’lilerle görüşmek için gittiği Yüksekova Jandarma İlçe Komutanlığı’nda askerler tarafından darp edildi.

ÖHD Hakkari Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Karataş’ın askerler tarafından ağır hakaretlere maruz bırakıldığı, kaba kuvvet ve şiddetle karakol dışına çıkarıldığı belirtildi.

‘Linç edilmek istendi’

Açıklamada, yapılan saldırıyı  “vahşi ve barbarca” olarak tanımlayan ve kınayan ÖHD Hakkari Şubesi, “Herkesin bilmesini isteriz ki; meslektaşımız, Kürt halkının ve onun seçilmiş, meşru siyasal temsilcilerinin maruz bırakıldığı hukuksuzları reddettiği için karakolda linç edilmek istenmiştir! Erk’ini ve erkekliğini kuşanıp, devletin gücünü bireysel hırsına zırh edinmiş olanlar bilmeli ki, meslektaşımız Av. Harika Günay Karataş yalnız değildir! Av. Harika Günay Karataş ve bütün üyelerimiz; Derecik’te tacize maruz bırakılan çocukların, Şemdinli’de yakılan ormanların, Yüksekova’da sömürülen işçilerin ve emekçilerin, Büyükçiftlik’te tarlasında, karakoldan açılan ateşle öldürülen Sürmi annenin hakkını sonuna kadar savunmaya devam edecek! Kadına ve savunma makamına yönelmiş olan bu barbar saldırıyı tekrar kınıyor, gereken bütün hukuki girişimlerde bulunacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

MA / HAKKARİ