Kars’ta Belediye Eşbaşkanı Bilgen’e destek yürüyüşü

Kobane soruşturması kapsamında dün gözaltına alınarak Ankara’ya götürülen Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen için Kars’ta destek yürüyüşü düzenlendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 2014’teki Kobane eylemleri gerekçesiyle başlattığı soruşturma kapsamında Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’in gözaltına alınmasına Kars’tan da tepki gösterildi.

Parti binası önünde bir araya gelen partililer, daha sonra Kazım Karabekir Caddesi üzerinden Faikbey ve GAMP caddelerinden Kars Belediyesine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe HDP Muş milletvekilleri Şevin Coşkun ve Gülüstan Kılıç Koçyiğit, HDP Iğdır Milletvekili Habib Eksik, HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, Kars Belediye Başkan Yardımcısı Şevin Alaca da katıldı.

Yürüyüşte “Ayhan başkan yalnız değildir” sloganı atan grup, daha sonra Karadağ Caddesi üzerinden parti binasına geçti.

HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, dün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 2014’teki Kobani eylemleriyle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınmış ve sağlık kontrolünün ardından Kars Harakani Havalimanı’ndan uçakla soruşturmanın yürütüldüğü Ankara’ya götürülmüştü.

AA – KARS