Kars’ta boz ayılar kış uykusundan uyandı

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde dünyanın tek göç eden bozayıları kış uykusundan uyandı.

Yiyecek arayışına çıkan bozayılar, doğa fotoğrafçıları tarafından görüntülendi.

Sarıkamış’ta görüntülenen bozayılardan

Kars’ın Sarıkamış ilçesi ormanlık alanındaki dünyanın tek göç eden boz ayıları, havaların ısınmasıyla kış uykusundan uyandı. Boz ayılar, kış uykusundan uyanmalarının ardından yiyecek bulmak için ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Acısu mevkisinde bulunan ilçe çöplüğünde görüntülendi.

Gece karanlığında ormanlık alandan çöplüğe gelen boz ayılar, karınlarını doyurduktan sonra gün ağarırken tekrar güvenli bölge olan ormanlık alana döndü. Ayıların bazıları tek gezerken bazılarının yemek aramaya yavrularıyla çıktığı görüldü.

Doğa fotoğrafçısı Turhan Kocaş – AA

‘Ayılar ormandan çöplüğe aynı izden gidip geldi’

Boz ayılar doğa fotoğrafçılarının da ilgisini çekiyor. Doğa fotoğrafçısı Turhan Koçaş, kış uykusundan uyanan ayıların yiyecek arayışını görüntülemek için ilçedeki çöplük bölgesine geldiklerini belirterek, “Ayılar gece burada karnını doyurdu, gündüz yatacakları yere doğru gidiyor. Biz de bu anı kayıt altına alıyoruz. Şu anda karlar, lodosun da etkisiyle hızlı eriyor. Tabi burada ayıların, ormandan çöplüğe aynı izden gidip gelmeleri dikkatimizi çekti.” dedi.

Kışı, Sarıkamış ormanlarında uyuyarak geçiren boz ayılar, havaların iyice ısındığı mayıs ve haziran aylarında Artvin başta olmak üzere Doğu Karadeniz’deki ormanlık alanlara göç ediyor. Yaz aylarını burada geçiren boz ayılar, kışın ise kış uykusu için yeniden Sarıkamış ormanlarına dönüyor.

AA – KARS