Kars’ta bozayı vatandaşın sofrasına misafir oldu

Dünyanın tek göç eden bozayıların yaşadığı Kars Sarıkamış ilçesinde, bir bozayı piknik yapan vatandaşların sofrasına misafir oldu.

Sarıkamış ilçe merkezindeki İnönü Mahallesi’nde bulunan Millet Bahçesine oturup sofra kuran vatandaşlar yakınlarında bir bozayı görünce, bulundukları alandan uzaklaştı. Vatandaşların oturduğu yeri terk etmesiyle sofraya giden bozayı karnını doyurup bahçede dolaştı.

Bozayı sofraları kontrol etti

Bozayı, daha sonra çevredeki diğer vatandaşların sofrasını da kontrol ederek bir süre buralardaki eşyalarla uğraştı. İhbar üzerine bölgeye polis ve Sarıkamış Allahuekber Dağları Doğa Koruma ve Milli parklar ekibi çağrıldı. Bozayı, ekiplerin çıkardığı seslerden ürküp ormanlık alana döndü.

‘Ayılar gündüz vakti de görülmeye başladı’

Bahçede oturan vatandaşlardan Hasan Kurt, AA muhabirine ayıların gündüz vakti de görülmeye başladığını söyledi. Kurt, piknik yaparken birden bozayı ile karşılaştıklarını anlatarak, şöyle konuştu:

“Biz arkadaşlarla oturuyorduk, bozayı yanımızdan geçti, seslendik bize dönüp baktı. Sonra burada bulunan başka ailelere ‘ayı geliyor’ diye seslendik onlar da çocuklarını alıp gitti. Daha sonra bozayı onların sofralarında karnını doyurdu. Şimdi ise bir yere gitmiyor bizi izliyor.”

AA – KARS