Kars’ta HDP’ye operasyon: Belediye Eşbaşkanı Alaca gözaltına alındı

Kars’ta HDP’ye yönelik düzenlenen operasyonda Belediye Eşbaşkanı Alaca, HDP İl Başkanı Anlı ve belediye yöneticilerinin de aralarında olduğu 19 kişi gözaltına alındı.

Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca elleri kelepçeli şekilde gözaltına alındı Fotoğraf: AA

Kars Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, Belediye Başkan Yardımcısı Muazzez Çağrıtekinci, HDP Belediye Meclis üyeleri, HDP İl Genel Meclis üyeleri, HDP İl Başkanı Cengiz Anlı ile partinin bazı ilçe örgütü yöneticilerinin de arasında olduğu 19 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Kars İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince sabah saatlerinde düzenlenen eş zamanlı operasyonda hakkında yakalama kararı çıkarılan kişilerin evine baskın düzenlendi. Evlerinde arama yapılan 19 kişi daha sonra gözaltına alındı. Belediye Başkanlığı binası ile HDP İl binasında da polis tarafından arama yapıldı. 

Gözaltına alınanlar Harakani Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi Fotoğraf: AA

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle: Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, Belediye Başkan Yardımcısı Muazzez Çağrıtekinci, HDP İl Başkanı Cengiz Anlı, Fahrettin Kaya, Kaya Naki, Suat Bayhan, Hamit Taşdelen, Reis Baykız, Zorba Başkurtlu, Bülent Ağbaba, Şengül Erkmen, gazeteci Sevda Manduz.

Kars Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmayı “silahlı terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla başlattığı öğrenildi.

Kaynak: AA/MA