Kars’ta HDP’ye yönelik operasyonda 9 kişi daha tutuklandı

Kars’ta HDP’ye yönelik operasyonda gözaltına alınanlardan 9’unun daha tutuklanmasıyla tutuklananların sayısı 13’e yükseldi.

Kars Belediye Eşbaşkanlığı görevinden alınan Şevin Alaca ile HDP Kars İl Başkanı Cengiz Anlı’nın da aralarında bulunduğu 5 kişi hala gözaltında tutuluyor. 

Kars Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 1 Ekim günü HDP’ye yönelik yapılan operasyonda HDP’li Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, belediye ve il genel meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu 21 kişi “silahlı örgüte üye olmak” iddiasıyla gözaltına alınmıştı.

5 Ekim’de 3 kişi tutuklanmıştı

Tutuklanmaları talebiyle 5 Ekim’de mahkemeye sevk edilen 6 kişiden 3’ü tutuklanmış, 3’ü ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Savcılığa sevk edilen 10 kişiden 9’u tutuklandı

Gözaltında tutulanların 10’u dün emniyet işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık ifadelerinin ardından Halil Kan adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Suat Bayhan, Kaya Naki, Fahrettin Kaya, Reis Baykiz, Hamit Daşdelen, Hamdi Erkmen, Medya Tağay, Bülent Ağbaba ve Ömer Albayrak tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. 9 kişi, sevk edildikleri Nöbetçi Sulh Hakimliği ifadelerinin ardından “silahlı örgüte üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.  

5 kişi gözaltında

Kars Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden alınan Şevin Alaca, Belediye Başkan Yardımcısı Muazzez Çağrıtekinci, HDP İl Başkanı Cengiz Anlı ile HDP Belediye Meclis üyesi 2 kişinin emniyetteki sorgusu ise devam ediyor.

Kaynak: MA/AA