Kartal: Soma’da 200 maden işçisinin Covid-19 testi pozitif çıktı

Soma kömür havzasında çalışan 200 maden işçisinin Covid-19 testinin pozitif çıktığını belirten Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı Kartal, salgının yayılması durumunda büyük bir felaketin yaşanacağını belirtti.

Kartal, üretimin derhal durdurularak, işçilerin ücretli izin taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal

Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal, Soma’da madenlerde çalışan yaklaşık 200 işçinin yeni tip koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Soma’daki tüm maden işçilerine ve ailelerine test yapılması gerektiğini belirten Kartal, madenlerde salgının yayılması durumunda büyük bir felaketin yaşanacağına dikkat çekerek, üretimin derhal durdurularak gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

‘8 saat çalışan işçiye bir maske veriliyor’

Maden işçilerinin ağırlıklı bir bölümünün KOAH ve akciğer hastalığı olduğunu aktaran Kartal, “Tam mekanizasyon ile çalışıyor madenler. Daha yoğun bir taş ve kömür tozu oluştuğu için işçiler daha çok etkileniyor. 8 saat madende çalışan işçiye sadece bir maske veriliyor. İşçiler bu maskeyle hem toza hem de salgına karşı kendilerini korumaya çalışıyor” dedi.

‘3 bin maden işçisi izne çıkarıldı’

Soma’da salgından bu yana 3 bin maden işçisinin kronik rahatsızlıkları nedeniyle izne çıkarıldığını belirten Kartal, bu işçilere kısa çalışma ödeneğine başlandığını söyledi.

‘İşçiler kalabalık servislerle iş yerlerine gidiyor’

Çalışan işçilerin kalabalık servislerle iş yerlerine gidip gelmeye devam ettiğini söyleyen Kartal, iş yerinde de ateş ölümünün dışında başka hiçbir önlem alınmadığını aktardı.

‘700 işçi maden sahasındaki konteynırlarda kalıyor’

Madenlerde salgın nedeniyle işçi sayısının düştüğünü ama üretimlerin devam ettiğini ifade eden Kartal, bazı işletmelerin sokağa çıkma yasağında özel izinler alarak işçileri çalıştırdıklarını aktardı. İşletmelere yönelik denetimlerin de olmadığına işaret eden Kartal, şöyle konuştu:

“Polyak işletmesi hiçbir kurala uyulmuyor. Orada kömür üretimi yok ama işletme Temmuz ayında açılacağı için hazırlık yapılıyor. Toplamda bin 50 civarında işçi çalıştırılıyor. Ama şu anda 700 işçiyi maden sahasına yerleştirdikleri konteynerlere tıkadılar. İşçiler, 30 Haziran’a kadar orada kampa alındı. Ocağın bulunduğu arazide konteynerlarla odalar yaptılar. Küçücük odalarda işçiler birlikte kalıyor. Hiçbir sağlık önlemi veya denetim yapılmıyor.”

‘Ücretli izin talebi yerine getirilmeli’

Soma’da ücretli izne çıkarılan ya da testi pozitif çıkan işçilerin geri döndüklerinde işten atılma kaygısı yaşadıklarını ifade eden Kartal, işçileri işsizlik kaygısının sardığını kaydetti. İşçilerin ağlık durumlarından dolayı işten atılma risklerinin olduğuna vurgu yapan Kartal, “Bu dönemde işçilere açlığı, ölümü dayatmaktan vazgeçilmeli. Devlet bir an önce işçiler için ücretli izin talebini yerine getirmeli.” diye konuştu.

CHP’li Özel Soma kırmızı alarm veriyor uyarısında bulunmuştu

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de, Soma’da 12 bin 800 işçinin 3 vardiya halinde çok sayıda maden ocağında çalışmaya gittiğini belirtmişti. Soma’da koronavirüs testi pozitif çıkan vakaların hızla arttığına dikkati çeken Özel, “Soma, koronavirüs salgını noktasında kırmızı alarm veriyor” demişti.

MA – MANİSA