Kasap: Kapatılan termik santraller faturayı işçilere kesti

CHP Kütahya Milletvekili Kasap, kapatılan termik santralleri işleten firmaların milyonlarca lira teşvik almalarına rağmen binlerce işçiyi zorla ücretsiz izne çıkararak faturayı işçilere kestiğine dikkat çekti.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap

HABER MERKEZİ – CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, kapatılan termik santrallerde çalışan işçilere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Binlerce işçinin zorla ücretsiz izne çıkarıldığını belirten Kasap, Kütahya’da filtre takmadıkları gerekçesiyle kapatılan Seyitömer ve Tunçbilek termik santrallerinde çalışan binlerce işçinin bu kış gününde mağdur edildiğine dikkat çekti.

‘Bakan işçilerin mağdur edilmeyeceğini söylemişti’

Kasap, termik santralleri işleten firmaların milyonlarca lira teşvik almalarına rağmen çevre yükümlülüklerini yerine getirmediği için faturanın işçilere kesildiğini belirtti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in şirket yetkilileri ile tek tek yaptığı görüşmenin ardından işçilerin mağdur edilmeyeceğini söylediğini hatırlatan Kasap, buna rağmen ilgili şirketlerin işçileri mağdur ettiğini kaydetti.

‘Termik santrallere filtre takılmasını istedik’

Gerek Kütahya’da gerekse diğer illerde faaliyet gösteren termik santrallerin kapanmaması gerektiğini her defasında dile getirdiklerini ifade eden Kasap, şunları kaydetti: “CHP olarak Türkiye’nin değişik bölgelerinde faaliyet gösteren termik santrallerin çevreye ve doğaya uyumlu olmasını ve filtre takmaları gerektiğini her defasında söyledik. Biz bu santrallerin kapanmasını değil, filtre takarak çevreye ve doğaya uyumlu olmasını istedik. Ancak milyonlarca lira teşvik alan bu firmalar çevre yükümlülüklerini yerine getirmediği için kapatıldı ve şimdi fatura işçilere kesiliyor.”

Bu durumu kabul etmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Kasap, “Enerji Bakanı derhal gerekli girişimlerde bulunup ilgili santrallerin en kısa zamanda çevre yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamalı. Bu santrallerde çalışan işçilerin yaşadığı mağduriyeti gidermeli” diye kaydetti.