Kastamonu’da ormanlık alan ve mahallede yangın

Kastamonu’nun Abana ilçesinde çıkan yangın nedeniyle 3 ev tamamen yandı, bir mahalle ve 2 köy tedbir amaçlı boşaltıldı.

Kastamonu’nun Abana ilçesine bağlı Çayırcık ve Hacıveli mahalleleri arasında henüz öğrenilemeyen nedenle yangın çıktı. Yangın kısa sürede Çayırcık Mahallesi’ndeki evler ile ormanlık alana sıçradı.

Yangın nedeniyle Çayırcık Mahallesi ile Çampınar ve Yeşilyuva köyleri boşaltıldı. Yangına Abana ve çevre ilçelerin itfaiyeleri ile Orman Bölge Müdürlüğüne ait arazöz ekipleri müdahale ediyor.

‘Yangını sebebi bilinmiyor’

Kastamonu Valisi Avni Çakır, bölgede incelemelerde bulundu. Çakır, yangının gece 02.00 sularında başladığını söyledi. Yangının sebebinin bilinmediğini belirten Çakır, “Çayırcık ve Hacıveli mahallelerinin ortak noktasında sebebi şu an için belli olmayan ama aşırı rüzgardan dolayı elektrikle alakalı olabileceğini düşündüğümüz bir yangın çıktı. Arkadaşlarımız konunun değerlendirmesini yapıyor.” dedi.

Yangının şiddetinin fazla olduğunu dile getiren Çakır, “Gece yangının şiddeti çok fazlaydı. Şiddeti nedeniyle hızlı şekilde yayılım gösterdi. Tüm arkadaşlarımızın buraya yönlendirilmesi 1,5-2 saat sürdü. Arkadaşlarımızın yangına sağlıklı müdahalesi 3.30-4.00 gibi başladı.” diye konuştu.

‘Yangın kontrol altına alındı’

3 evin tamamen yandığını, bir evde de çatı yangını söz konusu olduğunu belirten Çakır, şu ana kadar can kaybı olmadığını söyledi. Çakır, tedbir amaçlı 2 köy ve bir mahalleyi boşalttıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Yangın tamamen kontrol altına alındı. Yangın sahasını tamamen gezdik. Arkadaşlarımız soğutma çalışmalarını sürdürüyor. Herhangi bir tehdit söz konusu değil. İnşallah birkaç saate kadar da soğutma çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz.”

Yangında zarar gören 3 evden birinin boş, diğerinin ise yaz aylarında kullanıldığını söyleyen Çakır, “Yazlıkçı diye tabir ettiğimiz 3 katlı binada 8 daire vardı. Bunun üst katındaki birkaç daire zarar gördü, çatısı tamamen yandı.” dedi.

Çakır, AFAD, Orman Bölge Müdürlüğü ve diğer kolluk kuvvetlerinin yangınla alakalı hasar tespit çalışmalarına başlayacaklarını belirtti.

Kaynak: AA