Kastamonu’da sel felaketi: En az 5 kişi hayatını kaybetti

Kastamonu’da etkili olan sağanak yağış sele neden oldu. Yıkımın büyük olduğu ilde en az 5 kişinin öldüğü belirtildi.

Kastamonu’da sabah saatlerinden itibaren etkili olan yağış dolayısıyla Azdavay, Bozkurt, Cide, Şenpazar, Daday, Küre, Ağlı ve İnebolu ilçelerinde sel felaketi yaşandı. 5 bin nüfuslu Azdavay’da dereler taşarken, ilçe merkezi ise sular altında kaldı.

Bozkurt ilçesinde Ezine çayı üzerinde bulunan Hidroelektrik Enerji Santrali (HES) barajının patlamasıyla evler sular altında kalırken, 1 kişi de hayatını kaybetti. Sel felaketinden dolayı ilçede ayrıca köprüler yıkıldı ve çok sayıda köy ile bağlantı koptu. Sular altında kalan ilçe merkezinde sel suları apartmanların birinci katına kadar çıktı.

Bozkurt Belediye Başkanı Muammer Yanık da yaşanan felaketten dolayı ilçede en az 5 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

İlçelerde hasar büyük

Şenpazar ilçesinin merkezi de sular altında kalırken, köprüler yıkıldı, yollar çöktü, araçlar sürüklendi. İş yerlerinde mahsur kalan 15 kişi kurtarılırken, ilçeye giriş ve çıkışlar kapatıldı. İnebolu’ya bağlı Özlüce köyünde Zarbana Çayı taşarken, köy sular altında kaldı. Araçların denize sürüklendiği ilçede evlerde büyük hasarlar oluştu.

MA / KASTAMONU