Kastamonu’da sel sularına kapılan 2 kişi hayatını kaybetti

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kastamonu’da sel sularına kapılan 2 vatandaşın hayatını kaybettiğini, Bartın’da kaybolan bir vatandaşı ise arama çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

AFAD’dan şiddetli yağışlara ilişkin yapılan açıklamaya göre; Samsun, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Giresun, Ordu, Tokat, Bolu, Düzce ve Zonguldak valilikleri teyakkuz haline geçirildi.

Kastamonu’da 2 kişi hayatını kaybetti, Bartın’da bir kişi kayıp

Kastamonu’da sel sularına kapılan 4 kişi hayatını kaybetti. Bartın’a bağlı Ulus Akörensöküler köyünde kaybolan bir vatandaşın arama çalışmaları AFAD, İtfaiye, UMKE ve Jandarma ekipleriyle sürdürülüyor. Türk Kızılay tarafından sel bölgelerinde 77 personel/gönüllü, 7 ikram aracı ve 22 araç görev yapıyor.

Bartın’da 300, Kastamonu’da 210 kişi tahliye edildi

Bartın’ın Ulus ilçesi Zaferköy Ağdacı Mahallesinde sel afeti sonrası 300 afetzede güvenli bölgelere tahliye edildi. Kastamonu’nun Cide ilçesi Çayüstü köyü Güzel ve Merkez mahallelerinden 210 vatandaş tahliye edildi. Bozkurt ilçesinden 2 helikopter ile Abana ilçesinde afetzedelerin tahliye faaliyeti devam ediyor.

Sinop’ta 106 kişi helikopterle kurtarıldı

Sinop’un Ayancık ilçesi Babaçay, Zaviye, Söküçayırı ve Yenikonak köylerinden 106 afetzede 2 helikopter aracılığıyla tahliye edildi. Ayancık ilçesinden 2 Sahil Güvenlik, 2 Kara Kuvvetleri helikopteri ile tahliye çalışmaları devam ediyor. Ayrıca Ayancık Devlet Hastanesi’nde tedavi gören hastaların tamamı tahliye edildi, hastanede tedavi gören hasta bulunmuyor.

Köylere elektrik verilemiyor

Bartın genelinde 4 köye, Kastamonu genelinde 180 köye ve Sinop’ta Ayancık ve Türkeli ilçelerine bağlı 87 köye elektrik verilemiyor.

Bazı köprüler yıkıldı

Karabük-Bartın yolu Bahçecik mevkiinde yoğun yağış sonucu bir köprüde göçük meydana geldi. Kastamonu’da 2, Bartın’da 2 köprü yıkılmış olup 3 ilde birçok köprü hasar gördü.

Yağışların bugün etkisini kaybetmesi bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre; 11 Ağustos’ta Bartın Ulus’ta 90 mm, Kastamonu Küre’de 198 mm, Pınarbaşı’na 167 mm, Azdavay’a 145 mm, İnebolu’ya 123 mm, Abana’ya 122 mm Bozkurt’a 117 mm, Sinop Merkezde 104,6 kilogram, Ayancık’ta 301,03 kilogram, Boyabat’ta 76,6 mm, Dikmen’de 54 mm, Erfelek’te 78,6 mm, Gerze’de 72,4 mm, Merkez’de 83,8 mm, Türkeli’nde 223,23 kilogram yağış düştü. Yağışların bugün saat 18.00 civarında bölgede etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Kastamonu’da camide sahra hastanesi kuruldu

Kastamonu Fotoğraf: AA

Öte yandan Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde etkili olan selin ardından, Sağlık Bakanlığı’nın talimatıyla Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerince (UMKE), Yeni Cami içine sahra hastanesi kuruldu. Selde yaralanan ve kronik rahatsızlıkları olan hastalar tedavi edilmeye başlandı. Sedye kurulumları gerçekleştirilen ve çeşitlik ilk yardım malzemeleri temin edilen hastanede aynı anda 10 hastaya ilk yardım hizmeti verebilecek kapasitede olduğu kaydedildi.

Hastanenin içinde acil tıp uzmanı doktor, hemşire, UMKE ekibi, Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve paramedik görev yapıyor. Burada ilk tedavisi yapılan hastaların, Acil Servis ekiplerince Kastamonu’ya götürüleceği belirtildi.

‘5. kattaydım 3 buçuk metre binayı su bastı’

Kastamonu’da selden etkilenen ve hastanede tedavi altına alınan İrfan Çınar, “Ben daha önce böyle bir felaket görmedim. Ben 5. kattaydım, 3 buçuk metre binayı su bastı, bir arkadaşımız maalesef sele kapıldı. Şu an bir sıkıntımız yok, evimden aldılar, koluma girdiler, buraya getirdiler ambulansla. Karnımızı doyurdular, yalnız acımız büyük.” dedi.

Bozkurt’ta arama kurtarma faaliyeti sürüyor

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde Ezine Çayı’nda su seviyesinin yükselmesiyle yaşanan taşkın sonrasında birçok ev ve iş yeri sular altında kaldı. AFAD, UMKE, Polis ve Jandarma Arama Kurtarma ekipleri ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının arama kurtarma ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Su seviyesinin yüksek olduğu bazı bölgelerde botlar ve iş makineleri kullanılıyor.

Bölgede çok sayıda arama kurtarma helikopteri de çalışmalara havadan destek veriyor.

Evlerinin çatılarına çıkanlar helikopter yardımıyla kurtarılıyor.

Kaynak: AA