Kastamonu’da yangın: 6 ev yandı

Kastamonu’nun Cide ilçesinde çıkan yangında 6 ev kullanılamaz hale geldi.

İlçenin Kovanören köyü Demirci Mahallesi’nde, Ekrem Demir’in evine yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın, çevresindeki Fatma, Bayram, Sevda, Mustafa ve Fatma Demir’in evlerine sıçradı.

Yangının bildirilmesi üzerine bölgeye itfaiye ekipleri ile Orman İşletme Müdürlüğüne ait arazözler sevk edildi. Kontrol altına alınan yangında 6 ev kullanılamaz hale geldi. Yangını soğutma çalışmaları sürüyor.

Yangından etkilenen 4 kişi hastanelere kaldırıldı

Yangına müdahale sırasında dumandan etkilenen Yakup Sözen ve Salim Cesur, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Aleyna Demir de Cide Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Ayaklarında yanık oluşan Mustafa Demir ise bölgeye sevk edilen ambulansta tedavi edildi.

Kastamonu Valisi Avni Çakır, yangın bölgesine gelerek incelemelerde bulundu. Yangının yıldırım düşmesinden çıktığını düşündüklerini söyleyen Çakır, “Arkadaşlarımızın ifadesine göre bir yıldırım düşmesi sonucu ilk etapta bu yangının başladığını değerlendiriyoruz. Yangın 6 evi etkiledi. 3 tanesi tamamen yandı, 3 tanesi de kısmen yandı. Bu evlerde 5 hane oturuyordu. 5’i de kardeşti.” dedi.

Evleri yanan vatandaşların barınma sorunlarını çözmeye çalıştıklarını belirten Çakır, “Yakınlarının yanı ve köy konağında konaklamalarını sağlayacağız.” dedi. Kısmen zarar görmüş 3 evi vakıf ve hayırseverlerin imkanları ile onarımına süratli bir şekilde başlayacaklarını belirten Çakır, “Diğer yanan 3 evimizle ilgili de hasar tespit çalışmalarına yarın başlayacağız. Onların sorunlarını da biraz daha uzun vadede çözeceğiz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA