Katil zanlısı Onur Gencer, Deniz Poyrazı katlettikten sonra iş hanında gezdi!

HDP’li Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in saldırı sonrası iş hanını kat kat gezerek, kapı zillerini çaldığı ortaya çıktı.

Görgü tanığı, yüz yüze geldiği katil zanlısının “Ellerimi yıkayabilir miyim” dediğini aktardı.   

İş hanı sakinlerinden görgü tanığı, polisin binada bulunanlara yönelik hiçbir uyarıda bulunmadığına işaret ederek, “Bizleri sanığın yapabileceği her türlü saldırıya açık halde bıraktı. Sanık yakalandıktan sonra da katları gezip, başka birilerine zarar verip vermediğini kontrol etmediler” dedi.

HDP İzmir İl Örgütü binasına silahlı saldırıda bulunarak partili Deniz Poyraz’ı katleden Onur Gencer’in cinayet sonrası iş hanında bulunan başka işyerlerinin kapısını çalarak, ellerini yıkamak istediği ortaya çıktı. Kapısı çalınan iş yerlerin birinde bulunan tanık, o anları Mezopotamya Ajansı’yla (MA) paylaştı. 

‘Silah sesleri ve çığlıkları duyduk’

İsmini vermek istemeyen bir tanık sanık ile aralarında geçen anları şöyle aktardı: “Büromuzda babamla birlikte çalışıyoruz. Saat 11.00 gibi üç el net silah sesleri duyduk. Koridorda koşuşturmalar vardı, birden bir kadın çığlığı duyduk. Pencereye yöneldik, aşağıda polislerin beklediğini, bizim binamıza baktıklarını gördük. Kapılarımızı kilitleyip, beklemeye başladık.”

‘Polis değil saldırgan olduğunu anladım’

Karşı komşularının kapısının önünde bir kişinin durduğunu fark ettiğini belirten tanık, “Polis sanıp kapıyı araladım. Ona ‘Polis misiniz?’ diye sordum, önce cevap vermedi. Ardından ellerini uzatarak, ‘Ellerimi yıkayabilir miyim?’ diye sordu. Ellerine bakıp, siyah bir eldiven takılıydı ve çok tozluydu. Ellerini uzattığı esnada aşırı bir titreme tuttu. Tekrar sordum ‘Polis misiniz?’ diye. Bana pis pis sırıttı. O esnada polis değil de saldırgan olduğunu anladım, kapıyı korkudan yüzüne kapattım. İçerideki odada babam vardı, ona olanları anlattım.” 

‘İhbarımdan 5 dakika sonra binadan çıkarıldığını gördük’

Kızının anlatımlarının ardından kapıya yöneldiğini belirten baba ise, şunları anlattı: “Kapı deliğinden koridora bakıp, ‘Kim var orada’ diye seslendim. Kapıya yanaştı, ‘Ben Onur Gencer, ellerimi yıkayabilir miyim’ dedi. İçeriye geçip, telefonla polisi aradım. Saldırganın bulunduğumuz katta olduğunu söyledim. O esnada Koridordaki merdiven kapısına yöneldiğini ayak seslerinden anladım. İhbarımdan beş dakika sonra sanığın binadan çıkarıldığını gördük. Ortalık sakinleştiğinde aşağıya inip, binadan çıkmak istediğimizi söyledik. Polisler sanığı görüp görmediğimizi sordu, ben de ihbarımı anlattım. Emniyete gidip ifademi verdim.” 

‘Polis binada bulunanlara yönelik hiçbir uyarıda bulunmadı’

Öldürülen Deniz Poyraz’ı ve annesini bina içinde karşılaşmalarından tanıdığını dile getiren görgü tanıkları, “İkisi de çok güler yüzlü insanlardı, çok üzüldük” dedi. Polisin operasyon boyunca binada bulunanlara yönelik hiçbir uyarıda bulunmamasına tepki gösteren görgü tanığı, “Bir megafonla bizlere uyarılarda bulunabilirdi. Bizleri sanığın yapabileceği her türlü saldırıya açık halde bıraktı. Sanık yakalandıktan sonra da katları gezip, başka birilerine zarar verip vermediğini kontrol etmediler” diye belirtti.  

‘Kapıları kilitleyip bekledik’

Bir diğer görgü tanığı ise çalıştığı büroya sabah saat 09.00 gibi geldiğini söyledi. Sekreterlik işlerine devam ederken, silah seslerini duyduğunu aktaran görgü tanığı, şöyle devam etti:

“Silah sesleri, koşuşturmalar bir anda her yerden duyulmaya başlandı. Aynı koridoru paylaştığımız komşularımızla kapılarımızı kilitleyip, beklemeye karar verdik. Patronum da aradı ve kapıyı kimseye açmamamı söyledi. Saat 15.00 gibi binadan çıkabildik. Hala o anların etkisi altındayım. Yaşam güvencemizin sağlandığı bir ülke olması için bu yaşananlardan dersler çıkarılsın ve gerekli önlemlerin alınmasını istiyorum.”

‘Sıklıkla HDP il binası ve Termal Otele götürülüyordu’

Öte yandan katliam sırasında katil zanlısını getiren taksi şoförünün emniyetteki ifadelerinde, zanlının sık sık Gaziemir’de bulunan taksi duraklarına geldiği anlatıldı. Taksi şoförü, farklı tarihlerde durakta aldığı zanlı Gencer’i Balçova Termal Otele, Manisa ve HDP il binası ile daha birçok yere götürüldüğünü söyledi.

Jet hızıyla tutuklama

Ayrıca katil zanlısı Onur Gencer’in TEM Şube Müdürlüğü’ndeki işlemlerin ardından nöbetçi sulh ceza hakimliğine çıkarıldı. Gencer tutuklandı. Gencer’in jet hızıyla tutuklanması dikkat çekti.

Polis’ten katil zanlısı Gencer’e ‘ismin ne abicim’

Saldırı sonrasına ilişkin ayrıntılar da ortaya çıkmaya devam ediyor. Katil zanlısı Orhan Gencer’in gözaltına alındığı sırada polisle diyaloğu kameralara yansıdı. Polisin “İsmin ne abicim” sorusuna katil Gencer’in, “Onur Gencer. Kemalpaşa’da çalışıyordum, istifa ettim. Kimseye zarar vermedim, bir kişiye ateş ettim” dediği duyuluyor.

Esnaflar kamera kayıtlarının silindiğini belirtti

Onur Gencer’in binaya girişini gören çevredeki tüm kamera kayıtları polis tarafından el konulduğu ve esnaftaki görüntülerin silindiği öğrenildi. Saldırının gerçekleştiği iş hanının çevresindeki esnaf ve iş yeri çalışanları, polislerin sabah saatlerinde iş yerlerine gelerek, bir haftalık kamera kayıtlarını aldığını daha sonra da kamera kayıt cihazına format attıklarını belirtti. Esnaflar, polisin kendilerine herhangi yasal bir gerekçe sunmadığını ve kayıt cihazına format attıklarını dile getirdi.

Kaynak: MA