Katliamın faili 40 saattir yakalanmadı

Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesinden 7 kişiyi katleden Mehmet Altun, olayın üzerinden 40 saat geçmesine rağmen yakalanmadı.

Konya’nın Meram ilçesinde katil Mehmet Altun, evin bahçesinde silah zoruyla bir araya getirdiği Yaşar Dedeoğulları (65), Serap Dedeoğulları (36), Serpil Dedeoğulları (32), Sibel Dedeoğulları (30), İpek Dedeoğulları, Metin Dedeoğulları (45) ve Barış Dedeoğulları’u (35) katletti. Katil Altun, daha sonra evi ateşe vererek, olay yerinden kaçtı.

40 saattir yakalanmıyor

Irkçı katliamın ardından soruşturma başlatan Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, isimleri açıklanmayan 13 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Katliamın üzerinden 40 saat geçmesine rağmen katil Altun halen yakalanmadı.

Katliam görüntüleri

Ortaya çıkan katliam görüntülerinde katil Altun, evin bahçesinde silah zoruyla bir araya getirdiği ailenin 7 bireyini katlediyor. Avukat Maviş Aydın, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşmesinde izlediği katliam anına dair görüntüleri Mezopotamya Ajansı’na aktarmıştı. Aydın, şunları söylemişti: “Soruşturma kapsamında 3 kamera kaydı alınmış. Birinin çözümlemesi yapılmış. İki tanesinin çözümlenmesi yapılmamış. Çözümlenmesi yapılan kamera kaydında tek failin girdiği 35-40 dakikalık kayıt var. Bu tek kameradan yapılan incelemede, sadece bir saldırgan görülüyor. Diğer kamera incelenmediğinden bir şey söylemiyorlar.

Görüntü çözümlemesi yapılan kamera kaydında fail, saat 17.50 sıralarında aracını getirip, evin bahçe kapısına yanaştırıyor. O anda evin en küçük kızı ile diğer ablası arka komşudan geldiği görülüyormuş. Fail arabasını yanaştırınca ayaküstü sohbet ediyorlar. Sonra fail içeri giriyor. Fail ile baba Yaşar Dedeoğulları, sandalyede karşılıklı oturuyorlar. O arada evin kadınları yanlarda taşların üzerine oturuyorlar, 5 kişi falan. Biraz konuşuyorlar. O görüşmenin süresi yaklaşık 20 dakika falan. Sonra faili uğurluyorlar. 18 dakika sonra fail geri geliyor. Geri geldiğinde aile faile, kendileri kapıyı açıyor. Adam içeri giriyor, oturuyor. Elinde mavi bir poşet varmış, poşetten silahını çıkartıyor. Fail ateş edince, evin küçük kızı failin üzerine atlıyor, silahı almak için. Sonra bir kadın daha adamın üzerine atlıyor, silahı almak için uğraşıyorlar. Sonra diğerleri dahil oluyor. Fail bir şekilde kendini sıyırıyor. Biraz uzaklaşıyor, sonra dönüp hepsine ateş ediyor.”