Kayı İnşaat işçileri 2 yıldır ödenmeyen maaşlarını istedi

Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu, 2 yıldır alacaklarını ödemeyen şirket sahibinin ofisi önünde açıklama yaparak, haklarının ödenmesini istedi.  

Kayı İnşaat işçileri 2 yıldır ödenmeye maaşlarını almak için patron Coşkun Yılmaz’ın ofisinin önünde eylem yapıyor.

İnşaat Emekçileri Sendikası’na (İnşaat Sen) bağlı Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu, 2 yıldır ödenmeyen maaşlarını almak için şirket sahibi Coşkun Yılmaz’ın ofisinin önünde açıklama yaptı. Kayı İnşaat’a bağlı Medikal Şirketi önünde yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada “Kayı İnşaat patronu Coşkun Yılmaz, işçilerin alacaklarını vereceksin” pankartı ile “Kayı İnşaat işçilerinin alacağı hepimizin alacağıdır” ve “Kayı İnşaat mücadelesinin 7’nci günü” dövizleri taşındı. 

‘Bu nasıl bir hukuk’

Kayı İnşaat işçisi Ali Bahri Öksüz, şirket sahibi Coşkun Yılmaz’ın ücretlerini vereceğine dair verdiği sözü tutmadığını belirtti. Öksüz, “Parayı ödeyeceği ayda, şirketlerinin adreslerini değiştirip, bağlantılarını ortadan kaldırmaya çalışmış. Tüm bu şirketlerin aynı adreste olmaları, aynı yönetici kadrolarıyla çalışmalarını biz görüyoruz da bakanlıklar neden görmüyor? Bu nasıl bir adalet, bu nasıl bir hukuk? İşçiler hak ettiklerini alabilmek için yıllarca adliye koridorlarında sürünmek mi zorunda? Bunu kabul etmiyoruz” dedi.

‘Sağlık Bakanlığı’ndan özel izin’

Kayı İnşaat’ın bağlantılı olduğu medikal şirketlerinin her ay milyon dolarlık kazançlar sağladığını kaydeden Cüneyt Işık ise, “Bugün önünde bulunduğumuz şirket, Sağlık Bakanlığı’ndan özel davetle ihale alıyor. Bu şirketlerin Kayı İnşaat ile bağlantılı olduğu belli. Bakanlıklar nerede? Bu şirketlere milyon dolarlık ihaleler veriyorsunuz. Tüm bu usulsüzlüklerin açığa çıkarılması için ilgili bakanlıklar derhal devreye girmelidir” diye konuştu.  

Yaz kış demeden çalıştıklarını ifade eden Sinan Ekinci de, “Binaları, şehirleri emeklerimizle var ettik. Şimdi de kar kış demeden hakkımız olan için mücadele ediyoruz.  Coşkun Yılmaz’a tekrar sesleniyoruz; Paramızı almadan buradan kesinlikle gitmeyeceğiz. O binaları nasıl diktiysek, çocuklarımızın hakkını da Coşkun Yılmaz’dan alacağız. Gün gelecek biz tepede olacağız, sen aşağıda” diye belirtti. 

İşçiler, daha sonra Kayı İnşaat’ın Levent’te bulunan genel merkezine sloganlar eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdi.  

MA