Kayı İnşaat işçilerinin eylemi 15’inci gününde

Tazminat ve maaşlarını alabilmek için 15 gündür eylemlerini sürdüren Kayı İnşaat işçileri, “Emeklerimizin karşılığını alana dek mücadelemiz sürecek” dedi.

İnşaat Emekçileri Sendikası’na (İnşaat-Sen) bağlı Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu, 2 yıldır alamadıkları tazminat ve maaşlarının ödenmesi için başlattıkları eylemin 15’inci gününde. 

İstanbul Şişli’de bulunan Cezayir Konsolosluğu önünde bir araya gelen işçiler, taleplerini bir kez daha dile getirdi. “Cezayir Hükümeti ve Kayı İnşaat el ele verdiniz işçinin hakkını gasp ettiniz” pankartını açan işçiler, “Kayı İnşaat borcunu öde öncelik işçilerde” ve “Kayı işçilerinin alacağı hepimizin alacağıdır” dövizlerini taşıdı. İşçiler sık sık “İşçiler burada Coşkun Yılmaz nerede?”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarını attı.

‘İşçilerin hakkı derhal verilmeli’

Basın açıklamasında ilk olarak konuşan İnşaat-Sen Sözcüsü Nurseli Gözüaçık, Kayı İnşaat’ın işçilerin emek gücünü kullanıp karşılığını vermediğini söyledi. İşveren Coşkun Yılmaz’ın işçilerin hakkını derhal vermesi gerektiğini belirten Gözüaçık, “Cezayir Hükümeti ve Coşkun Yılmaz’ın arasında ne yaşandı bilemeyiz. Fakat bunun sorumlusu işçiler değildir. Aralarında geçen sorunlar işçilerin alacaklarına engel değildir.” şeklinde konuştu.

‘Haklarımız gasp edildi’

Ardından söz alan inşaat işçisi Ali Bari Öksüz, sorunlarını tüm kamuoyuna duyurduklarına dikkati çekerek, emeklerine karşı duyarsız kalındığını söyledi. Haklarını alana dek mücadeleye devam edeceklerini ifade eden Öksüz, “Coşkun Yılmaz’ın Cezayir bankalarında bloke edilmiş parası var ve haklarımızı gasp etti.” dedi.

‘İşçilerin haklarını vermemesi suç’

Son olarak konuşan Abdülsamet Kete ise işçilerin parasının derhal ödenmesi gerektiğini söyleyerek, emeklerinin ve alın terinin değerini istedi. Coşkun Yılmaz’ın işçilerin haklarını vermemesinin suç olduğunun altını çizen Kete, “Suçlunun cezasını kesin, işçinin de hakkını verin.” diye konuştu. 

MA – İSTANBUL