Kayı işçileri: Başımıza taş da yağsa mücadelemiz sürecek

Yağan yoğun yağmura rağmen işverenin bağlantılı olduğu şirket önünden seslenen Kayı işçileri, “Başımıza taş da yağsa bu eylemi bırakmayacağız” dedi.

İşçiler, ilk günden bu yana yağmur çamur demeden direndiklerini söyleyerek, emeklerinin karşılığını alana dek mücadeleyi bırakmayacaklarını vurguladılar.

İnşaat Emekçileri Sendikası’nın (İnşaat-Sen) üyelerinin oluşturduğu Kayı İnşaat işçileri Koordinasyonu, 2 yıldır alamadıkları tazminat ve maaşlarının ödenmesi için başlattıkları eylemin 12’nci gününde Coşkun Yılmaz’ın bağlantılı olduğu Enprotek Enerji Yatırımları A.Ş. önünde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Yağan yoğun yağmura rağmen yapılan açıklamada sık sık “Zafer direnen emekçinin olacak” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

‘Peşinde olacağız’

Açıklamada ilk konuşmayı yapan İnşaat-Sen Sözcüsü Nurseli Gözüaçık, “Kayı İnşaat’ın kasası boşaltılıyor, Coşkun Yılmaz’la bağlantılı şirketler bir bir ortaya çıkıyor” ifadelerini kullanarak, her birinin peşinde olacaklarını belirtti. Haziran ayında Enprotek’in el değiştirdiğine dikkati çeken Gözüaçık, şirketin devredildiği kişinin Coşkun Yılmaz’ın Rusya’daki ortağı olduğunun altını çizerek, “Coşkun Yılmaz şirketlerini kendi üstünden çıkarıp ortaklarının üzerine koyarak kâr etmeye devam ediyor. Mücadelemizin 12’nci gününde sesimiz Meclis’te de yankılandı. Dışişleri Komisyonu’nda Kayı İnşaat işçileri gündeme geldi. Dışişleri Bakan Yardımcısı bu konuyu çözeceğine dair söz verdi. Meclis tutanaklarına geçti. Bakan Yardımcısı sözünü unutmasın, biz peşinde olacağız” dedi.

‘Başımıza taş da yağsa devam edeceğiz’

İşçiler ise ilk günden bu yana yağmur çamur demeden direndiklerini söyleyerek, emeklerinin karşılığını alana dek mücadeleyi bırakmayacaklarına değindi. Eylemlerinin süreceği mesajını veren işçiler, “Coşkun Yılmaz’ın günlerdir ensesindeysek bundan sonra gerek bankalar gerek avukatlar önlerinde greve devam edeceğiz. Yağmurda çamurda bizi süründürüyorlar. Ama başımıza taş da yağsa bu eylemi bırakmayacağız. Ey bakanlar bugünden sonra ne yapacaksınız” diye belirtti. 

MA