Kayıp Gülistan’ın ablası Aygül: Artık bu olayın çözülmesini istiyoruz

Kayıp Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku, “226 gündür süren aramalar sürecinde suda dört vaka oldu ve hepsi bulundu ama Gülistan bulunamadı” dedi.

Gülistan’ın bulunamamış olmasının akıllarına cinayet olasılığını getirdiğini söyleyen Aygül Doku, “Artık bu olayın çözülmesini istiyoruz” diye konuştu.

Gülistan Doku

Tunceli Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan (21) 5 Ocak günü haber alamayan ailesi, Diyarbakır’dan kente gelerek 6 Ocak’ta kayıp başvurusunda bulundu. Bunun üzerine AFAD koordinesinde Uzunçayır Baraj Gölü’nde arama çalışmaları başlatıldı.

187 gün sonra yeniden arama çalışması başlatıldı

Uzunçayır Baraj Gölü’nde arama çalışmaları sürüyor

Baraj gölünde arama yapan ekiplerce 187 gün süreyle su altı ve üstünde sürdürülen çalışmalardan sonuç alınamadığı ve İçişleri Bakanlığının talimatıyla su altı aramasına son verildi. Ailenin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşmesinin ardından Uzunçayır Baraj Gölü’nün kısmen boşaltılması kararı verilerek su altı arama çalışmalarına 6 Ağustos’ta 17 ekip ile yeniden başlandı.

Su seviyesi 16 metre düşürüldü

Ekipler, su seviyesi yaklaşık 16 metre düşürülen baraj gölünde daha önceden 17 bölüme ayrılarak işaretlenen noktalarda ikinci tur arama çalışmasını tamamladı. Arama kurtarma ekipleri, yeniden belirlenerek işaretlenen alanlarda ve şüpheli bulunan bölgelerde dalışlarına devam etti.

Arama çalışmalarında bir ize rastlanmadı

Bu çerçevede jandarma ve polis ekipleri 2 su altı görüntüleme kamerası ve sonar cihazı desteğiyle arama çalışmasına destek verdi. 6 AFAD ekibinin de su yüzeyi ve kıyılarında botlarla sürdürdüğü arama çalışmalarında şu ana kadar Doku’ya ait herhangi bir ize rastlanmadı. 

Emniyet Müdürü Yılmaz Delen, Vali Mehmet Ali Özkan ve Doku ailesi arama çalışmalarını izledi

Doku ailesi de arama çalışmalarını takip etti

Arama yapılan bölgeye İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen ile gelen Vali Mehmet Ali Özkan, ekiplerden çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku ve abisi Ramzan Doku da arama çalışmalarını izledi.

‘4 vaka bulundu ama Gülistan bulunamadı’

Abla Aygül Doku, gazetecilere yaptığı açıklamada, 226 gündür ekiplerin aralıksız kardeşi Gülistan’ı aradığını belirtti. 226 günün sonunda bir sonuca ulaşılamadığını ifade eden Doku, “Burada JÖAK, AFAD, JAK, dalgıç polis ekipleri var ve yoğun şekilde çalışıyor, Karış karış suda arama yapıyor. Onlara çok teşekkür ediyorum. Neden Gülistan’ı burada bulmak istemesinler. 226 gündür süren aramalar sürecinde suda dört vaka oldu ve hepsi bulundu ama Gülistan bulunamadı.” dedi.

Aygül Doku

‘Suya atlasaydı burada olurdu’

Kardeşinin intihar etmeyeceğini anlatan Doku, “Benim ısrarım ilk günden itibaren şu şekildeydi. Kızımız burada suya atlasaydı burada olurdu. Kızımız intihar edecek bir kız değildi. Kaybolmadan önceki gün ben konuştum, bana şu kitapları ayarla ben ikinci üniversite okumayı düşünüyorum diyen bir kızdı, diğer gün neden gelip intihar etsin. 4 Ocak gecesi işe giren bir kızdı. Eve gelmeyi planlayan anneme, yeğenlerime toka almayı planlayan bir kızdı.” diye konuştu. 

‘Gülistan’ın bulunamaması aklımıza cinayet olasılığını getiriyor’

Abla Doku, 226 gündür suda yapılan yoğun aramalara rağmen Gülistan’ın bulunamamış olmasının akıllarına cinayet olasılığını getirdiğini söyledi. Doku, şunları ifade etti:

“Biz aile olarak yorulduk, yıprandık. Biz aile olarak artık kızımızın artık ölüsünü ya da dirisini istiyoruz. Kızımızın ölüsünü dahi gördüğümüzde rahatlayacağız çünkü soruyla yaşamaktan bıktık. Artık bu olayın çözülmesini istiyoruz.”

Kaynak: AA