Kaymakam Safitürk’ün ailesi: Olayın içinde emniyet amiri var

Derik Kaymakamı Muhammet Safitürk’ün bombalı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin görülen duruşmada konuşan abi Ali Haydar ve baba Asım Safitürk, olayla ilgisinin olduğunu düşündükleri İlçe Emniyet Müdürü Kutluay’ın tutuklu yargılanmasını talep etti.

Mardin Derik Belediye Başkanlığı’na kayyım olarak atanan Muhammet Safitürk’ün makamında 10 Kasım 2016 tarihinde bombalı saldırıyla öldürülmesine ilişkin yeniden yapılan yargılamaya devam edildi.

Mardin 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin 15 sanık hakkında verdiği kararı bozup, 8’i hakkında yeniden yargılama kararı vermesi üzerine davaya Antep Bölge Adliye Mahkemesi 3’üncü Ceza Dairesinde devam edildi. Görülen 4’üncü duruşmaya sanık Zinnet Erdaş ve Mehmet Deniz tutuklu bulundukları cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı.

Duruşmada, sanıklar Zuhal Dalçin, Fikret Baği ve Vedat Erol ile müdafileri hazır bulundu. Kaymakam Safitürk’ün abisi Ali Haydar Safitürk ve babası Asım Safitürk ve müdafileri de duruşmaya katıldı. 

‘Emniyet Amiri tutuklu yargılanması gerekirken görevine devam etmektedir’

Dava dosyasına bakan mahkeme heyetinin değiştiği görüldü. Sanıklar, önceki beyanlarını tekrarlayarak, beraat talebinde bulundu. Mahkemede söz alan Safitürk’ün abisi Ali Haydar Safitürk, önceki beyanlarını tekrar ederek, şu iddialarda bulundu:

“Biz aile olarak şehit kaymakama bombalı saldırı yapılması olayının içerisinde ilçe emniyet müdürü olarak görev yapan Mustafa Hakan Kutluay’ın yer aldığını düşünmekteyiz. Bu şekilde düşünmemize sebep olan daha önceki ifadelerimde tek tek belirttiğim hususların mahkemeniz tarafından dikkate alınmasıdır. Önceki ifademde belirtmediğim, ancak araştırılmasını talep ettiğim hususlarda vardır. Bunlardan biri emniyet amirlerinin terfilerinin incelenmesini istiyorum. Ayrıca olaydan hemen önce Derik Emniyeti tarafından 19 kişi gözaltına alınmıştır. Bu gözaltı alma işlemini yapan görevlilerin ifadelerinin alınmasını talep ediyorum. Alınacak ifadeler olayı aydınlatacak nitelikte olacaktır. Ayrıca şu anda duruşma salonunda söylemek istemediğim bazı hususlar vardır, uygun ortam sağlanırsa, detaylı beyanlarda bulunacağım. Emniyet Amiri Mustafa Hakan Kutluay tutuklu yargılanması gerekirken, şu anda görevine devam etmektedir. Bu hususta bizi rahatsız etmektedir. Tüm beyanlarımın dikkate alınarak buna göre işlem yapılmasını talep ediyorum.” 

‘Oğlumu koruması gereken kişi görevini yerine getirmemiştir’

Duruşmaya katılan Safitürk’ün babası Asım Safitürk ise şunları aktardı: “Benim oğlum bombalama olayından hemen sonra vefat etmiş olsaydı, bu kadar üzüntü yaşamazdım. Çünkü bombadan sonraki hareketler bizi rahatsız etmiştir. Oğlumu koruması gereken kişi görevini yerine getirmemiştir. Olaydan hemen sonra ilçenin emniyet amiri oğlumu Derik Sağlık Ocağı’na götürüp tedavisinin gerektiği şekilde yapılması noktasında zaman kaybına sebep olmuştur. Olaydan 4 saat sonra Gaziantep’e götürülmüştür. Zaman kaybı ve kan kaybı nedeniyle vefat etmiştir. Gerekli tedbir almayan ve bu zaman kaybının yaşanmasına sebep olan ilçe emniyet amirinin hala görevde olması bizi son derece rahatsız etmektedir. Esas rahatsız olduğumuz konu budur. Kendisi hakkında şikayetçiyim, gerekenin yapılmasını talep ediyorum.”

Mahkeme Safitürk’ün taleplerini değerlendirecek

İddia makamı, mütalaasında İçişleri Bakanlığı, Mardin Valiliği ve Mardin Defterdarlığı’nın suçtan direk zarar görmediğini belirterek, katıldıkları duruşmalardan azledilmelerini talep etti. Mahkeme heyeti, bakanlık, valilik ve defterdarlığı duruşmalara katılmaktan azlederken, kaymakamın abisi Ali Haydar Safitürk’ün taleplerinin değerlendirmeye alınmasına karar verdi. 

Bir sonraki duruşma 12 Ocak 2021 tarihine ertelendi. 

MA – MARDİN