Kayyım 15 zabıta aldı, KPSS puanı en yüksek adayları eledi!

Kamu kurumlarında torpil ve ayrımcılığa örnek olarak kayyımla yönetilen Van Büyükşehir Belediyesi’ni gösteren CHP’li Tanal, 15 zabıta memuru ilanına başvuran KPSS puanıyla ilk 15’e girenlerin 13’ünün elendiğini söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal

Kayyımla yönetilen Van Büyükşehir Belediyesi, 15 zabıta memuru almak için ilana çıktı. Fakat KPSS puanıyla ilk 15’e giren kişilerden 13’ü, mülakatta elendi. KPSS puanı daha düşük olan kişiler memurluğa layık görüldü.

Konu, Meclis’te kamudaki torpil ve kayırmacılık önerisi görüşmeleri sırasında CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından gündeme getirildi. AKP ve MHP oylarıyla reddedilen İYİ Parti’nin kamudaki eş dost, akraba kayırmacılığının araştırılmasına yönelik grup önerisi üzerine partisi adına söz alan Tanal, kayırmacılığın yolsuzluk, rüşvet, torpil anlamına geldiğini söyledi.

AKP ve MHP milletvekillerinin alışılmış şekilde “hayır” oyu vermek yerine önerinin desteklenmesi yönünde parmak kaldırması gerektiğini belirten Tanal, “Eğer MHP Grubu ve AK Parti Grubu, Türkiye’de kayırmacılığa karşıysa, rüşvete karşıysa, yolsuzluğa karşıysa, adaletsizliğe karşıysa, eşitsizliğe karşıysa hep birlikte bu önergeye parmak kaldırmak lazım, desteklemek lazım” dedi.

Kayırmacılığın ahlaksızlıkla eşit olduğunu söyleyen Tanal, ne dinde ne ahlakta ne pozitif hukukta ne örf ve adette benimsenmeyen söz konusu olgunun araştırılmasına karşı çıkmanın yanlışlık olduğunu söyledi. Tanal, İYİ Parti’nin önerisi aleyhine parmak kaldıran partilerin eşitsizlikten, adaletsizlikten, hukuksuzluktan, çürümeden yana olacağını ifade etti.

Kayyım KPSS puanı en yüksek adayları eledi

Kamu kurumlarındaki torpil ve kayırmacılığa somut bir örnek vermek istediğini dile getiren Tanal, kayyumla yönetilen Van Büyükşehir Belediyesi’nin 15 zabıta personeli alımında, KPSS puanıyla ilk 15’e girenlerden sadece 2 kişinin mülakat engelini aşabildiğini aktardı.

Tanal, KPSS puanına göre 71’inci, 69’uncu, 65’inci, 62’inci, 61’inci, 55’inci, 52’nci, 41’inci, 40’ıncı, 34’üncü, 30’uncu, 24’üncü, 21’inci sıradaki adayların, zabıta memuru olmaya hak kazandığını, ancak KPSS başarı puanına göre 1’inci, 2’nci, 3’üncü, 6’ncı, 7’nci, 8’inci, 9’uncu, 10’uncu, 11’inci, 12’inci, 13’üncü, 14’üncü, 15’inci sıradaki adayların liste dışı kaldığını anlattı.

‘Hiçbir yurttaş umutsuzluğa kapılmasın’

Hiçbir yurttaşın umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini belirten Tanal, “Allah’ın izniyle, milletin vereceği destekle Cumhuriyet Halk Partisi ve dostlarıyla birlikte Türkiye’de bu kayırmacılığı, liyakatsizliği bitireceğiz, köklerinden söke söke atacağız! Onun için hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın, çare Cumhuriyet Halk Partisi ve demokrasi ittifakıdır” ifadelerini kullandı.

Yeni1Mecra