Kayyım atandıktan 5 gün sonra 10 işçi işinden edildi

İçişleri Bakanlığının Siirt Belediyesi’ne kayyım atamasından 5 gün sonra 10 işçi işinden edildi.

SGK tarafından gönderilen mesajla işten çıkarıldıklarını öğrendiklerini belirten işçiler, hukuki mücadele başlatacaklarını söyledi.

HDP’nin Siirt Belediyesi Eşbaşkanları Berivan Helen Işık ve Peymandara Turhan İçişleri Bakanlığı tarafından 15 Mayıs günü görevden alınarak yerlerine kayyım atanmıştı. Kayyım atanmasından 5 gün sonra belediye bünyesindeki Personel A.Ş.’de büro işçisi olarak görev yapan 10 işçinin işten çıkarıldığı öğrenildi.

‘SGK mesajıyla işten çıkarıldığımızı öğrendik’

İşçiler, “disiplin kurulu kararı” ile işten çıkarıldıklarını ancak kararın kendilerine bildirilmediğini belirtti. İşlerinden edilen işçiler Abdullah Gök, Ahmet Destan, Mehmet Ali Çelik, Mehmet Naci Özer, Cemal Turhan, Agit Açer, Mustafa Kılıçarslan, Halit Kaçar, Eşref Tekin ve Sinan Güneş, SGK tarafından yollanan mesaj ile işten çıkarıldıklarını öğrendiklerini söyledi.

‘Hukuki mücadele yürüteceğiz’

İşçiler kendilerine gelen mesajda, “4-A kapsamındaki sigortalılığınız 26 disiplin kurulu ile fesih nedeniyle 20.05.2020 tarihli işten ayrılış bildirimiz işveren tarafından yapılmıştır. Sağlıklı ve güvenli günler dileriz.” denildiğini aktardı. İşçiler, hukuki mücadele yürüteceklerini belirtti.

İşçi çıkarma 3 ay yasaklanmıştı

Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 17 Nisan’da yürürlüğe giren torba yasayla işverenlere işçilerin 3 ay süre ile işten çıkarması yasaklanmıştı. Yasada ayrıca işverenlere, çalışanlarını ücretsiz izne çıkarabilme hakkı tanınmıştı.

Kaynak: MA