Kayyım geri adım attı: ‘Heykeller’ kaldırıldı

Kayyım yönetimindeki DBB tarafından, Havalimanı mevkiine konulan, karpuz içerisinde yer alan çocuk ve kadayıf tepsisi taşıyan kişi heykelleri, gelen yoğun tepkiler üzerine kaldırıldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyımının 4,5 milyon liralık heykelleri halktan gelen tepkiler üzerine kaldırıldı.

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB), Diyarbakır Havalimanı mevkiinde bulunan Yonca Kavşağına diktiği “heykeller”in bir kısmını, gelen yoğun tepkiler üzerine kaldırdı. Geri adım atan DBB, karpuz içerisinde yer alan çocuk ve kadayıf tepsisi taşıyan kişi heykellerini kaldırıldı. Karpuz figürü yerinde dururken, içerisinde yer alan çocuk figürü söküldü. Kadayıf tepsisi taşıyan kişi heykeli ise tamamen ortadan kaldırıldı.

Yeni heykeller dikildi

Alandaki peyzaj çalışmalarıyla birlikte 4 milyon 412 bin TL’ye mal edilen heykellerin bir kısmı kaldırılırken, yerine koyun otlatan çoban ve bir demirciyi resmeden heykeller dikildi.

Kayyım savunmuştu

Kentte yaşayan yurttaşlar, söz konusu heykellerin sanattan uzak olduğu ve Diyarbakır kültürünü yansıtmadığını belirterek, kaldırılmasını talep etmişti.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi kayyımı Münir Karaloğlu, tepkilere ilişkin yaptığı açıklamada heykelleri savunmuştu.

MA / DİYARBAKIR