‘Kayyım rektör’e tepkiler sürüyor

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör atamasına birçok kentte tepki gösteren öğrenciler, “Atanmış rektörler değil, demokratik üniversite” talep ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör atanmasına birçok kentte öğrenciler tepki gösterdi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör atamasına tepki gösteren öğrenciler, birçok kentte eylem düzenlendi.

DERSİM

Dersim’de Munzur Üniversitesi Gençlik Örgütleri, Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Melih Bulu’nun kayyım rektör olarak atanmasını protesto eden öğrencilere destek vermek için İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) basın toplantısı düzenledi. “Üniversitelerimizi kayyım rektörlere teslim etmeyeceğiz” pankartı açıldı.

Munzur Üniversitesi Gençlik Örgütleri adına açıklama yapan Yusuf Akın, Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilere tazyikli su, biber gazı, plastik mermiyle saldıran polislerin ertesi gün öğrencilerin evlerini bastığını belirtti. AKP’ye yakın medyanın öğrencilerin fotoğraflarını, videolarını ve sosyal medya paylaşımlarını yayınlanarak hedef gösterdiğini söyledi.

‘Kayyım rektör gidecek’

Akın, “Sessiz kalmıyoruz üniversitemizi ve geleceğimizi bu gerici ve kayyumlara bırakmıyoruz. Melih Bulu’nun istediğiniz gibi bir nesil yaratmak için görevlendirilmiş bir kukladan daha fazlası olmadığını da biliyoruz. ‘Rektör İstifa’ sloganlarından duyduğu korkuyla polislerin arkasına saklanan, kameralar karşısında ise türlü şirinlikler sergileyen Melih Bulu, üniversite kapısına vurulan kelepçeyi savunarak ve öğrencilere yönelik saldırıları meşru ilan ederek kim olduğunu göstermiştir. Arkadaşlarımız özgürleşecek, kayyum rektörler üniversiteden gidecek” dedi.

ADANA

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör ataması Adana’da Gençlik Meydanı’nda protesto edildi. Eyleme katılan Çukurova Üniversitesi ve Adana’da ikamet eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, “Rektör kayyumu kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi. Polislerin açıklama alanına yığınak yapmasına tepki gösteren öğrenciler, üniversite kapılarına değil, katillerin ellerine kelepçe takılmasını istedi. Basın açıklamasını okuyan Barış Gülmüş, “Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin talepleri, bizim de taleplerimizdir. Rektörler; üniversitenin öğrencisi, akademisyeni ve emekçilerinin ortak iradesiyle seçilmelidir. Kayyum rektörler değil demokratik, bilimsel, özerk üniversiteler istiyoruz” dedi. Açıklama sırasında bir kişinin öğrencilere hakaret edip saldırdığı görülürken, polis şahsı alandan uzaklaştırdı.

Açıklama sonrası öğrenciler, “Atama değil, demokratik üniversite” ve “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek” sloganlarını attı.

HATAY

Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri de Köprübaşı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla kayyım rektör olarak atamasını protesto etti. Öğrenciler adına konuşan Fatma Ardal, Bulu’yu kayyım olarak kabul etmediklerini söyledi. Ardal, “Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri olarak bizler de atanmış rektörlerin karşısında, demokratik üniversite talebini yükseltiyor, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki sıra arkadaşlarımız ile dayanışma içerisinde olduğumuzu bildiriyoruz. Tüm üniversite ve sıra arkadaşlarımızı da bu dayanışmayı büyütmeye ve bu dayanışmanın bir parçası olmaya çağırıyoruz. Boğaziçili sıra arkadaşlarımızın haklı taleplerinin yanındayız” dedi.

ANKARA

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB), Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun kayyım rektör olarak atanması sonrasında başlayan protestolara ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

“Üniversitelerin Demokrasi Mücadelesinin Yanındayız” başlığıyla paylaşılan açıklamada, ülke halkının demokrasi istediği vurgulandı. Açıklamada, “Bu ülkenin yurttaşları demokrasinin en asgari kriteri olan seçme ve seçilme hakkı için mücadele ediyor. İşçiler sendikasını, üniversitenin asli unsurları rektörünü, halk yerel yöneticilerini ve vekillerini özgürce seçmek istiyor. Atanmışlarla, kayyumlarla ve dayatmalarla bu halkın kaderini belirlemeye çalışmak artık kabul görmüyor” denildi.

‘Öğrencilerin yanındayız’

Öğrencilerin haklı mücadelesinin yanında olduklarının belirtildiği açıklamada, “Bu toprakların tarihinde her zaman demokratik üniversite mücadelesi, demokratik Türkiye mücadelesinin güçlü bir parçası olmuştur. Bu nedenle üniversitelerine sahip çıkan, demokrasi mücadelesini yükselten Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin, öğrencilerinin ve mezunlarının haklı mücadelesinin yanındayız” ifadelerine yer verildi.

MA