Kayyum Lisa Çalan’ı işten çıkardı

Bombalı saldırıda bacakların kaybeden Lisa Çalan, kayyum tarafından işten çıkarılmasını “Engellinin tekerlekli sandalyesi ya da protezini çaldılar” şeklindeki haberlere benzetti. Çalan, bombalı saldırının faillerinin cezalandırılması için verdiği adalet mücadelesini şimdi de işi için verecek.

Lisa Çalan

HABER MERKEZİ – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyumu, HDP’nin mitingine yönelik 5 Haziran 2015’teki bombalı saldırıda iki bacağını kaybeden Lisa Çalan’ın da aralarında bulunduğu 8 kişiyi işten çıkardı.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bağlı 8 çalışanın, “Bu kadrolara ihtiyaç olmadığı” gerekçesiyle işten çıkarıldığı öğrenildi. MA’nın geçtiği bilgilere göre; Büyükşehir Belediyesi kayyumu Hasan Basri Güzeloğlu, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nda 2016 yılından bu yana sahne tasarımcısı olarak çalışan Lisa Çalan ile birlikte 8 kişiyi işten çıkardı.

İşten çıkarılan yönetmen Ruknettin Gün, tiyatro oyuncuları Rezan Kaya, Zeycan Ateş ile Sarya Yiğit Cengiz, Abdulhalim Biçer, İslam Dağdeviren, Hoşyar Öncü 2016 yılında büyükşehir belediyesine atanan kayyum Cumali Atilla tarafından işten çıkarılmıştı. Mahkeme kararıyla işlerine dönen 7 kişi yeniden işten çıkarıldı. İşten çıkarılanlardan Sarya Yiğit Cengiz’in 8 gün önce doğum yaptığı ve doğum izninde olduğu öğrenildi.

‘Başka bir adalet peşine düşeceğim’

2016 yılında belediyede çalışmaya başladığını belirten Çalan, şunları kaydetti: “Son dört yıldır birçok ameliyat geçirdim. Yaram açık, sık sık dışarı çıkamıyordum, dikkat etmem gerekiyor. Mağdur edildim. Adalet için mahkemelere gidip geldim. Şimdi yine adalet için mahkemelere gideceğiz. Başka bir adalet peşine düşeceğim.”

‘Zaten tazminat almış ihtiyacı yok diye düşündüler’

Bacaklarını kaybettiği bombalı saldırı ile ilgili görülen davada 3 kişinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldığını hatırlatan Çalan, “Bu durum fazla adalet olarak yorumlandı. Sonrasında ‘zaten tazminat almış ihtiyacı yok’ diye düşündüler. Ben böyle olacağını biliyordum. Ancak arkadaşlarım ‘yok yapmazlar’ diyordu. Çünkü hala vicdana adalete inanıyorsun. Bu inançla yaşadık.” dedi.

‘Süreci mahkemeye taşıyacağız’

Bazen “Engellinin tekerlekli sandalyesi ya da protezini çaldılar” haberlerinin geçtiğini belirten Çalan, “Bu olayın o haberlerden farkı yok.” diye konuştu. İşten çıkarılma sürecini de mahkemeye taşıyacağını söyleyen Çalan, “Süreci mahkemeye taşıyacağız. Zaten hayatımızın bir kısmı mahkemede geçti. Yine mahkemelere gidip geleceğiz. Adaleti sağlamaya çalışacağız.” diye konuştu.